Wyrok NSA z dnia 22 maja 2007 r., sygn. I FSK 805/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Juliusz Antosik (spr.), Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 2 lutego 2006 r. sygn. akt I SA/Go 1121/05 w sprawie ze skargi Z. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. Ł. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lutego 2006 r., I SA/Go 1121/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. oddalił skargę Z. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. G. z dnia [...] lutego 2005 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2004 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że w trakcie kontroli podatkowej ustalono w szczególności, że podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach, dokumentujących zakupy związane z budowanym obiektem w miejscowości D.; są to faktury z 6 maja 2004 r., dotycząca zakupu energii elektrycznej, oraz faktury z 28 i 31 maja 2004 r. dotyczące zakupu usług dozorowania obiektu i ochrony w systemie monitoringu. Ustalono, że podatnik (wraz z małżonką) nabył w dniu 28 września 1995 r. prawo wieczystego użytkowania oraz własność budynków ośrodka wypoczynkowego we wsi D.; nabyte prawo i budynki miały być wykorzystane w prowadzonej działalności gospodarczej. Następnie podatnik uzyskał pozwolenie na budowę związane z tą nieruchomością, na mocy którego uzyskał zgodę na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego jako kontynuację budowy wg projektu zamiennego (liczba mieszkań 45). Organ podatkowy I instancji stwierdził, że zgodnie z poz. 4 zał. nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zaś zgodnie z art. 86 ust. 1 tej ustawy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenie podatku o podatek naliczony w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych; zatem podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą zwolnioną. Po analizie oświadczenia podatnika z 6 czerwca 2004 r. organ uznał, że prowadził on inwestycję na podstawie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego; w złożonym oświadczeniu podał, że dokonał przeznaczenia obiektu na ośrodek konferencyjny z funkcją turystyczno-sanatoryjną, lecz nie posiada na to stosownych pozwoleń. W związku z powyższym organ uznał, że podatnik zawyżył kwotę podatku naliczonego o 2162 zł i decyzją z 25 listopada 2004 r. określił kwotę zwrotu różnicy podatku za maj 2004 r. w wysokości niższej od zadeklarowanej. Dyrektor Izby Skarbowej nie uwzględnił odwołania podatnika i utrzymał w mocy decyzję I instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty