Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 892/05
Zauważyć należy, że przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok sądu. a nie decyzja organu podatkowego. Oznacza to, że zarzuty podnoszone w skardze kasacyjnej kierowane być muszą pod adresem zaskarżonego wyroku, a nie decyzji, której wyrok ten dotyczy.
Wyrokiem z dnia 9 lutego 2005 r. sygn. akt SA/Sz 1954/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę F sp. z o.o. w S (dalej nazywanej: Skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 8 września 2003 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Sąd wyjaśnił, że Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Koszalinie decyzją z dnia 10 listopada 1998 r. na kwotę 35.301 zł określił Skarżącej zaległość w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997 r. oraz odsetki w kwocie 22.038,10 zł. Nie uznał za koszty uzyskania przychodów wydatków na wynagrodzenia udziałowców, tj. K. S, J.M i E.M, z którymi zawarto umowy o prace z naruszeniem art. 203 Kodeksu handlowego (dalej: k.h.) oraz składek na ubezpieczenia społeczne, a także wydatków z tytułu: zwrotu kosztów krajowych podróży służbowych związanych z używaniem samochodów prywatnych, ryczałtu pieniężnego związanego z używaniem samochodów wjazdach lokalnych oraz odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
Izba Skarbowa w Szczecinie decyzja z dnia 24 marca 1999 r. uchyliła w części decyzję organu pierwszej instancji i określiła odsetki w niższej kwocie.
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 8 marca 2001 r. sygn. akt SA/Sz 147/2001 uchylił powyższą decyzję. Jego zdaniem wobec ustalenia, iż zawierając l maja 1997 r. umowy o pracę z poszczególnymi członkami zarządu Skarżąca reprezentowana była przez osoby powołane przez wspólników na jej pełnomocników uchwałą z 28 lutego 1995 r. - brak było podstaw do uznania tych umów za bezskuteczne. Okoliczność, że pełnomocnicy byli zarazem członkami zarządu, nie wyłącza ich umocowania do zawierania umów o prace z udziałowcami, ponieważ żaden przepis prawa nie zabrania, aby pełnomocnikami spółki do zawierania umów z członkami zarządu, byli inni członkowie tego zarządu, ani też nie ogranicza liczby pełnomocników. Z materiału dowodowego wynikało, że przy zawarciu w dniu l maja 1997 r. umów o pracę z E.M i J.M. Skarżąca reprezentowana była przez K.S, a przy zawarciu tego samego dnia umowy o pracę z K.S - przez J.M. Zważywszy, iż obaj członkowie zarządu zostali przez zgromadzenie wspólników ustanowieni pełnomocnikami Skarżącej do reprezentowania jej w tym zakresie, to zawartych w tych warunkach umów o prace nie sposób traktować jako zawartych w sposób niezgodny z art. 203 k.h. lub przepisami prawa pracy, a tym samym jako nieważne w rozumieniu art. 58 § l k.c.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty