Wyrok NSA z dnia 9 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 867/05
Nie było potrzeby uzupełniania materiału dowodowego o dodatkowe wyjaśnienia, czy dokumentację skarżącej (art. 187 § 1 O.p.), a ustalenia faktyczne podjęte na podstawie akt sprawy zostały przez organy podatkowe dokonane bez przekroczenia uprawnienia wskazanego w art. 191 O.p. Stąd też uznać należy, iż w stanie faktycznym niniejszej sprawy Sąd l instancji nie miał podstaw do zastosowania art. 145 § 1 pkt 1 lit. "c" u.p.p.s.a., naruszając tym samym ww. przepisy.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2005 r., sygn. akt l SAJSz 551/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 14 czerwca 2004 r. dotyczącą określonego Stanisławie B podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wyjaśnił, że w wyniku kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczenia małżonków wykazanego w deklaracjach PIT-37 i PIT-D ustalono, że małżonkowie Stanisława i Jerzy B podpisując w zeznaniu wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów i jednocześnie składając oświadczenie, że spełniają warunki określone w art. 6 ust. 2, 3 i 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), dalej u.p.d.o.f., nie spełnili warunku, o którym mowa w art.6 ust. 2 tej ustawy. Między małżonkami nie istniała bowiem wspólność majątkowa, na co dowodem jest wyrok Sądu Rejonowego w Szczecinku Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia 22 lipca 1994r., sygn. akt III RC 416/94 w sprawie z powództwa Jerzego B przeciwko Stanisławie B znoszący ustawową wspólność majątkową pomiędzy małżonkami-wynikającą z małżeństwa-z dniem 1 stycznia 1991 r.
Ponadto odnosząc się do pism skarżącej: z dnia 27 października 2003 r., w którym wskazywała, iż w 1992 r. małżonkowie nabyli nieruchomość na zasadzie wspólności majątkowej i z dnia 17 lutego 2004 r., w którym wskazywała ona na akt notarialny z dnia 30 marca 2001 r., jako potwierdzenie wspólności majątkowej, organ podatkowy zauważył, że notariusz przyjęła od małżonków powyższe dane na podstawie złożonego przez nich oświadczenia, a małżonkowie w § 1 pkt "e" tego aktu zapewnili, że znane są im skutki prawne wynikające z podania nieprawdziwych danych. W momencie podpisywania w/w aktu notarialnego pomiędzy małżonkami Jerzym i Stanisławą B nie istniała ustawowa wspólność majątkowa, gdyż została zniesiona wspomnianym wyrokiem Sądu Rejonowego w S Zatem małżonkowie Jerzy i Stanisława B w dniu 30 marca 2001 r. podali notariuszowi niezgodne ze stanem faktycznym dane odnośnie do panującego pomiędzy nimi ustroju majątkowego. Zgodnie bowiem z art. 54 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. nr 9, poz. 59 ze zm.), dalej K.r.o., z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami, powstaje między nimi rozdzielność majątkowa. Wspólność majątkowa ustaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją znosi - art. 52 § 2 K.r.o. W przedmiotowej sprawie wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami Jerzym i Stanisławą B ustała w dniem 1 stycznia 1991 r., co oznaczył Sąd w wyroku wydanym w dniu 22 lipca 1994 r. Natomiast kwestia podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej miedzy małżonkami stanowi odrębne postępowanie, do którego stosuje się odpowiednie przepisy o dziale spadku, zniesieniu współwłasności (art. 567 § 3 i art. 688 k.p.c.). Fakt, że małżonkowie Jerzy i Stanisława B po zniesieniu ustawowej wspólności majątkowej nie przystąpili do podziału majątku i de facto nie dokonali tego podziału nie czyni nieważnym orzeczenia Sądu z dnia 22 lipca 1994 r. Tym samym rozdzielność majątkowa panująca pomiędzy małżonkami w 2002 r. uniemożliwiała łączne opodatkowanie ich dochodów za 2002 r. z uwagi na niewypełnienie warunków uprawniających do takiego rozliczenia, wymienionych w art. 6 ust. 2 u.p.d.o.f. Z tych względów organ podatkowy l instancji, decyzją z dnia 16 marca 2004 r., działając na podstawie art. 6 ust. 1 i art. 45 ust. 6 u.p.d.o.f. określił odrębnie Stanisławie B podatek dochodowy od osób fizycznych za omawiany rok podatkowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty