Wyrok NSA z dnia 4 stycznia 2006 r., sygn. I FSK 422/05
1. Zgodnie z art. 183 § 1 p.p.s.a. można na rozprawie tylko przytaczać nowe uzasadnienie podstaw kasacyjnych, ale nie można przytaczać nowych zarzutów.
2. Samo wskazanie naruszonego przepisu bez podania do niego uzasadnienia uniemożliwia sądowi kasacyjnemu odniesienie się do tego zarzutu.
3. Wskazanie naruszenia przepisu, którego dana ustawa nie zawiera nie zobowiązuje NSA do dochodzenia o jaki przepis w rzeczywistości chodziło.
Wyrokiem z dnia 20 grudnia 2004 r., I SA/GI 116/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "J." Spółki z o.o. (obecnie "J." Spółki z o.o.) z siedzibą w Mysłowicach na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 grudnia 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowania w sprawie, podając, że:
- w toku kontroli w Spółce stwierdzono nieprawidłowości, polegające na zaewidencjonowaniu w rejestrze zakupu środków trwałych faktury wystawionej przez Spółkę "J.-L.", dokumentującej zakup zespołu garaży; zakup przedmiotowej nieruchomości (garaże trwale związane z gruntem) nastąpił w oparciu o umowę pisemną z 28 lutego 2002 r. bez sporządzenia aktu notarialnego,
- Urząd Skarbowy uznał, że umowa sprzedaży zawarta bez zachowania formy szczególnej jest nieważna, a działania podatnika zmierzały do rozliczenia nakładów inwestycyjnych poniesionych przez dzierżawcę gruntu, zaś zwrot nakładów nie jest czynnością zrównaną ze sprzedażą w rozumieniu art. 4 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz a podatku akcyzowym; wobec tego, decyzjami z 3 lipca 2002 r. określił za luty 2002 r. zobowiązanie w podatku od towarów i usług oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty