21.12.2006

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. I OSK 516/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie NSA Jolanta Rajewska Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Obrony Narodowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 1924/05 w sprawie ze skargi W. G. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku do uposażenia uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2006 roku, sygn. akt II SA/Wa 1924/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez W. G. decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], nr [...] w przedmiocie dodatku do uposażenia i orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji podał, że Minister Obrony Narodowej, działając na podstawie art. 156 § 1 pkt 2, art. 157 § 1 i art. 156 k. p. a., decyzją z dnia [...] nr [...] stwierdził nieważność decyzji Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z dnia 10 grudnia 2002 roku nr [...] przyznającej ppłk W. G. dodatek dla personelu latającego w wysokości 175% uposażenia bazowego, tj. w kwocie 2191 złotych. W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, iż decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2002 roku nr [...] ppłk W. G. został zwolniony ze stanowiska służbowego zastępcy dowódcy [...] Eskadry Lotnictwa Taktycznego i wyznaczony na stanowisko służbowe Komendanta Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego w [...]. Decyzją z dnia 10 grudnia 2002 roku nr [...] Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej przyznał oficerowi od dnia 14 maja 2002 roku dodatek dla personelu latającego w wysokości 175% uposażenia bazowego, tj. w kwocie 2191 zł. Jednocześnie w decyzji postanowiono, iż powyższa kwota będzie podlegała zmniejszeniu w miarę wzrostu uposażenia na nowym stanowisku służbowym. Zdaniem Ministra decyzja ta naruszała przepis § 8 ust. 3 pkt 3 ówcześnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 października 2000 roku w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy (Dz. U. Nr 90, poz. 1005 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem dowódca jednostki wojskowej mógł przyznać żołnierzowi zawodowemu na nowym stanowisku służbowym uprzednio otrzymywany dodatek o charakterze stałym w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy uposażeniem należnym na nowym stanowisku służbowym, a uposażeniem pobieranym na poprzednio zajmowanym stanowisku. Tymczasem Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej przyznał oficerowi dodatek dla personelu latającego w wysokości przysługującej skarżącemu na uprzednio zajmowanym stanowisku służbowym nie uwzględniając wynikającego z przeniesienia służbowego wzrostu uposażenia zasadniczego według stanowiska służbowego. W. G. mianowany na stanowisko służbowe Komendanta Wojskowego Ośrodka Szkolenia Kondycyjnego w [...] miał przyznane uposażenie według stanowiska służbowego według grupy uposażenia u - 13. W tej sytuacji przyznanie dodatku służbowego nie pomniejszonego o wysokość uposażenia na nowym stanowisku służbowym stanowiło rażące naruszenie § 8 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 października 2000 roku w sprawie dodatków do zasadniczego uposażenia żołnierzy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty