12.12.2006

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. II OSK 1575/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) Protokolant Krzysztof Tkacz po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2006r., sygn. akt IV SA/Wr 639/05 ze skargi T. B. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2005r., [...] w przedmiocie orzeczenia o zdolności do służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 czerwca 2006 r. (sygn. IV SA/Wr 639/05) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu sprawy ze skargi T. B. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o zdolności do służby wojskowej oddalił skargę na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm. - dalej "ppsa")

Jak wskazał sąd pierwszej instancji w uzasadnieniu, Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska we Wrocławiu, orzeczeniem z dnia [...] maja 2005 r., Nr [...], zaliczyła T. B. do grupy II jako niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, kategoria D.

W odwołaniu skarżący stwierdził, że kategorię D przyznano mu wcześniej, w 2000 r., z powodu tymczasowych i krótkotrwałych problemów zdrowotnych związanych z wiekiem dojrzewania. Te przejściowe kłopoty nie zmieniły jego planów zawodowych związanych z pracą w Policji. Z myślą o tej pracy zdał w 2005 r. maturę. Poddał się również badaniom i testom w Poradni Zdrowia Psychicznego w celu uzyskania wiarygodnego zaświadczenia o stanie zdrowia, które dołączył do odwołania. Odwołujący się zarzucił, że organ I instancji w orzeczeniu z [...] maja 2005 r. posłużył się rozpoznaniem z 2000 r., które nie odpowiada stanowi aktualnemu. Organ I instancji powołał się bowiem na brak zdolności adaptacyjnych, podczas gdy aktualne badania osobowości wskazują na poprawne zdolności adaptacyjne. Odwołujący się wniósł o zmianę kategorii D na kategorię A, z uwzględnieniem aktualnych wyników badań oraz jego obecnego stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty