27.06.2006

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2006 r., sygn. I OSK 1298/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący NSA: Maria Wiśniewska Sędziowie NSA: Jolanta Rajewska (spr.) Zygmunt Zgierski Protokolant Justyna Nawrocka po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2005 r. sygn. akt II SA/Wa 767/05 w sprawie ze skargi A. I. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uposażenia żołnierza zawodowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lipca 2005 r., sygn. akt II SA/Wa 767/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił złożoną przez A. I. skargę na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] (nr [...]), utrzymującą w mocy decyzję tego Ministra z dnia [...] (nr [...]), którą odmówiono A. I. ustalenia prawa do uposażenia i pozostałych należności finansowych związanych z pełnieniem zawodowej służby wojskowej w czasie od 1 września 2001 r. do 25 listopada 2003 r., odmawiając równocześnie ustalenia wysokości składników uposażenia i innych związanych z nim należności za ten okres. W części uwzględniającej podanie A. I., organ przyznał uposażenie wraz z dodatkowymi należnościami za następujące dni: 31 sierpnia 2001 r. oraz 26 listopada 2003 r.

Argumentując decyzję, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji stwierdził, iż A. I. z dniem 31 sierpnia 2001 r. został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy ostateczną decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...]. (nr [...]). Decyzja ta została następnie uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 26 listopada 2003 r., sygn. akt II SA 2221/03, co oznaczało reaktywowanie stosunku służbowego z datą wyrokowania i konieczność dokonania zwolnienia po raz kolejny, z dniem 20 lutego 2004 r., z uwzględnieniem oceny prawnej sformułowanej przez Sąd. W okresie przypadającym pomiędzy datą pierwotnego zwolnienia (31 sierpnia 2001 r.) a datą wyrokowania w sprawie zwolnienia ze służby (26 listopada 2003 r.) A. I. nie pełnił czynnej zawodowej służby wojskowej i uposażenie z tego tytułu mu nie przysługuje. Wyrok uchylający decyzję dokonującą zwolnienia ze służby wywołał wyłącznie skutki na przyszłość; w szczególności pozwalające na przyznanie przez wojskowy organ emerytalny prawa do emerytury wojskowej z uwzględnieniem stażu przypadającego na okres od 1 września 2001 r. do 25 listopada 2003 r. Skutki wyroku nie sięgają natomiast wstecz, w taki sposób, aby można było traktować A.I. jako żołnierza pełniącego faktycznie w spornym okresie czynną służbę. Uposażenie uzależnione od pełnienia służby za ten okres mu nie przysługuje. Dodatkowo wskazano, iż do takich samych wniosków doszedł Dyrektor Wojskowego Biura Emerytalnego, uwzględniając przypadający na okres od 1 września 2001 r. do 25 listopada 2003 r. staż służbowy, w decyzji z dnia [...] (nr [...]) ustalającej prawo do emerytury wojskowej. Ten sam organ emerytalny ustalił A. I. za sporny okres świadczenia socjalne i z ubezpieczenia wojskowego przewidziane dla zwalnianych ze służby żołnierzy przed nabyciem emerytury. Do uprawnień, jakie organ ten przyznał za okres, za który A. I. domaga się uposażenia z racji pełnienia służby należą: 1) odprawa, 2) roczne uposażenie dla zwolnionego żołnierza oraz 3) stałe dodatki. Wszystkie te uprawnienia A. I. nabył na skutek pierwotnej decyzji dokonującej zwolnienia z dniem 31 sierpnia 2001 r. Nie może on z tych względów, jako osoba skutecznie zwolniona z dniem 31 sierpnia 2001 r. i niepełniąca czynnej zawodowej służby wojskowej aż do dnia uchylenia decyzji zwalniającej (26 listopada 2003 r.), domagać się uposażenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty