18.05.2006

Postanowienie NSA z dnia 18 maja 2006 r., sygn. I OSK 55/06

Określony w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 2001 nr 142 poz. 1591 ze zm./ 30 dniowy termin do stwierdzenia przez organ nadzoru we własnym zakresie nieważności zarządzenia organu gminy, które nie podlega obowiązkowi przedłożenia organowi nadzoru w myśl art. 90 ust. 1 tej ustawy, rozpoczyna bieg od dnia faktycznego doręczenia takiego zarządzenia organowi nadzoru, niezależnie od tego, kto owego doręczenia dokonał.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody M. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 19 września 2005 r. II SA/Kr 244/05 w sprawie ze skargi Wojewody M. na zarządzenie Burmistrza Miasta L. z dnia 6 stycznia 2004 r. nr 2/2004 w przedmiocie zniesienia współwłasności nieruchomości położonych w L. przy ulicy R. i K. postanawia uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Krakowie.


UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 19 września 2005 r., II SA/Kr 244/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Wojewody M. na zarządzenie Burmistrza Miasta L. z dnia 6 stycznia 2004 r. nr 2/2004 w przedmiocie zniesienia współwłasności nieruchomości położonych w L. przy ul. R. i K. Postanowienie zostało wydane w następujących okolicznościach sprawy. W uzasadnieniu skargi Wojewoda M. podniósł, iż swym zarządzeniem Burmistrz Miasta L. postanowił o zbyciu udziału w nieruchomości poprzez zniesienie współwłasności i tym samym pozbawił najemców przysługującego im prawa pierwokupu - co stanowi naruszenie art. 34 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Sprzedaż nieruchomości stanowiących własność samorządu terytorialnego następuje, co do zasady wyłącznie w drodze przetargu, z wyłączeniami określonymi w art. 37 ustawy, które w sprawie nie miały zastosowania. Zniesienie współwłasności przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w ten sposób, że stały się one własnością Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w zamian za stosowną zapłatę dokonaną na rzecz miasta L. Można je uznać za sui generis czynność prawną, niezależną od umowy sprzedaży. W kontekście jednak tego, iż w wyniku owego zniesienia współwłasności nastąpiło przeniesienie na Spółdzielni udziału w wysokości 50 procent nieruchomości w zamian za stosowna opłatę, organ nadzoru stoi na stanowisku, iż mogła mieć miejsce próba obejścia przepisów o sprzedaży przetargowej nieruchomości gruntowych".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne