06.02.2006 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lutego 2006 r., sygn. I FSK 439/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (spr.), Sędziowie NSA Juliusz Antosik, Teresa Porczyńska, Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 marca 2005r. sygn. akt III SA/Wa 1428/04 w sprawie ze skargi Spółki A [sp. zo.o.] na decyzje Ministra Finansów z dnia [...] maja 2004 r. Nr [ ] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie o podatek od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2000 r. i od stycznia do lipca 2001 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie; 2. zasądza od Spółki A na rzecz Ministra Finansów 340 (słownie: trzysta czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 marca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1428/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił szereg zaskarżonych decyzji Ministra Finansów z dnia [...] maja 2004 r. w odmawiające Spółce A [sp. z o.o.] stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2000 i 2001 r.

Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd podał m.in., że podstawę stwierdzenia nieważności szeregu decyzji Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...] maja 2002 r. spółka upatrywała w naruszeniu § 50 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 109, poz. 1245).

Nie podzielając stanowiska strony Minister Finansów zauważył, że poszczególne tryby nadzwyczajne mają na celu usunięcie tylko określonego rodzaju wadliwości decyzji i nie mogą być stosowane zamiennie. Instytucja stwierdzenia nieważności jest instytucją procesową umożliwiającą eliminację z obrotu prawnego decyzji obarczonych wadami materialnoprawnymi, czyli wad tkwiących w samej decyzji, a nie w procesie tworzenia tej decyzji. Tylko postępowanie o wznowienie postępowania umożliwia ponowne przeprowadzenie postępowania i wydanie decyzji, jeśli postępowanie poprzedzające wydanie decyzji było obarczone kwalifikowaną wadliwością.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne