26.07.2006

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2006 r., sygn. II FSK 1051/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krystyna Nowak (spr.), Protokolant Natalia Prałat, po rozpoznaniu w dniu 26 lipca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Grzegorza K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 7 września 2004 r. sygn. akt I SA/Łd 1577/03 w sprawie ze skargi Grzegorza K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia 9 września 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od środków transportowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 7 września 2004 r. I SA/Łd 1577/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Grzegorza K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z 9 września 2003 r. (...) odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji tegoż Kolegium z 9 kwietnia 2001 r. (...) w sprawie określenia wysokości zaległości podatkowej w podatku od środków transportowych za samochód marki Star nr rej. (...) za 01-08.2000 r.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że wnioskiem z 21 maja 2001 r. skarżący zażądał stwierdzenia nieważności decyzji wymiarowej na podstawie art. 247 par. 1 pkt 1, 3, 4, 7 i 8 Ordynacji podatkowej w związku z powoływanymi w treści wniosku przepisami Konstytucji RP.

SKO nie znalazło podstaw do uwzględnienia żądania podkreślając, iż podnoszony przez stronę argument, że w postępowaniu odwoławczym nie został uwzględniony fakt niemożności sprzedania samochodu stanowiącego przedmiot opodatkowania, nie podlegał kwalifikacji jako rażące naruszenie prawa.

W skardze na decyzję SKO Grzegorz K. podniósł, że od sierpnia 1998 r. do sierpnia 2000 r. nie był właścicielem samochodu. Prawdą jest to, że musiał być, wbrew woli, właścicielem tego samochodu w podanym okresie czasu. Zgodnie bowiem z ugodą wspólników z 26 maja 1998 r., Star (...) pozostał własnością spółki cywilnej PHU "K." w składzie dwuosobowym: Grzegorz K. i Krzysztof S. Po przerejestrowaniu go na dwa nazwiska, w lipcu 1998 r., firma mogła nim dysponować w dowolny sposób. Podjęto decyzję o sprzedaży. Jednak w związku z pismami byłej wspólniczki, do Urzędu Komunikacji i do Urzędu Wojewody, zapadła dla spółki decyzja wstrzymująca możliwość sprzedaży samochodu. 5 kwietnia 2000 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego korzystny dla Spółki, przywracający stan pierwotny sprawy. Po otrzymaniu decyzji Urzędu Wojewódzkiego w Ł., firma PHU "K." s.c. Grzegorz K., Krzysztof S., natychmiast sprzedała samochód, czym potwierdziła wyrażoną wcześniej - już w lipcu 1998 r. - chęć sprzedaży samochodu. O powyższym fakcie oraz o całej złożonej sytuacji sprawy związanej z przymusowym posiadaniem samochodu Star Wydział Finansowy, a później Samorządowe Kolegium Odwoławcze były poinformowane. Organ pierwszej instancji, a następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, nie podjęły się ustalenia stanu faktycznego dotyczącego blokady sprzedaży. Zdaniem skarżącego, gdyby nie blokada nie byłoby obowiązku zapłaty z ich strony podatku drogowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne