Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2015 r., sygn. II FSK 1574/13
Przepisy u.p.o.l. dotyczące podatku od środków transportowych, w tym zwłaszcza powstawania i wygasania obowiązku podatkowego w tym podatku, skorelowane są z uregulowaniami zamieszczonymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym i określonymi tam obowiązkami dla właścicieli pojazdów w zakresie rejestrowania i wyrejestrowania pojazdów. Uchybienie tym obowiązkom przez właściela staje się jednocześnie źródłem negatywnych konsekwencji w sferze podatkowej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Paweł Kowalczyk, po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 756/12 w sprawie ze skargi D. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia 30 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2009 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt I SA/Gl 756/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę D.C. (dalej jako "Skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie (dalej jako "SKO") z dnia 30 kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że Prezydent Miasta [...] decyzją z dnia 24 stycznia 2012 r. określił Skarżącemu zobowiązanie z tytułu podatku od środków transportowych za 2009 r. w wysokości 2 280 zł, dotyczące samochodu marki SKODA LIAZ, którego Skarżący był właścicielem. Organ podatkowy wskazując na art. 8 i art. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.o.l.", wyjaśnił, że obowiązek podatkowy ciąży na właścicielach samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty