Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2018 r., sygn. II FSK 379/16
Podatek od środków transportowych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia WSA del. Mirosław Surma (sprawozdawca), Protokolant Joanna Legieć, po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 9 października 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 397/15 w sprawie ze skargi J. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 30 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie na rzecz J. A. kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 9 października 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 397/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (j. t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę J. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z 30 grudnia 2014 r.
nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych
za 2014 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie ("Kolegium", "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania J. A. ("podatnik", "skarżący"), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta L. ("organ podatkowy I instancji") z 23 października 2014 r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od środków transportowych za 2014 r. w łącznej kwocie 10 008 zł.
1.3. Organ podatkowy I instancji wskazał na dokonane ustalenia związane z prawem własności określonych środków transportowych oraz okoliczności związane z ewentualną utratą tego prawa. W toku prowadzonego postępowania podatnik kwestionował bowiem prawo własności twierdząc, że przedmiotowe środki transportu zostały zajęte i sprzedane w drodze egzekucji administracyjnej przez Urząd Skarbowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty