Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 974/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędziowie NSA Krystyna Nowak, del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Mariusza S., - Przedsiębiorstwo Transportowo-Usługowe "B." Zakład Pracy Chronionej z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 marca 2005 r. sygn. akt I SA/Gd 172/02 w sprawie ze skargi Mariusza S., - Przedsiębiorstwo Transportowo-Usługowe "B." Zakład Pracy Chronionej z siedzibą w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 6 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2000 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 22 marca 2005 r., I SA/Gd 172/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Mariusza S., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Transportowo-Usługowe "B." Zakład Pracy Chronionej, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 6 grudnia 2001 r., (...), w przedmiocie podatku od nieruchomości za trzy miesiące 2000 r.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie. Wskazał, że decyzją z 5 czerwca 2001 r., utrzymaną w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego, Prezydent Miasta S. ustalił wobec Mariusza S. podatek od nieruchomości położonych przy ul. L. 178 w S. za październik, listopad i grudzień 2000 r. W oparciu o zebrany materiał dowodowy stwierdzono, że Mariusz S. na mocy decyzji (...) z dnia 8 października 1998 r. uzyskał status zakładu pracy chronionej w stosunku do Przedsiębiorstwa Transportowo-Handlowego "B." Mariusz Kazimierz S., ul. J. 6 w S. W dniu 28 września 2000 r. skarżący nabył prawo wieczystego użytkowania działek nr 13/7 i 13/92 położonej przy ul. L. 178 w S. oraz prawo własności znajdujących się na nich budynków i budowli; od tego dnia w ocenie organów podatkowych obowiązany był z uwagi na treść art. 2 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ do uiszczania podatku od nieruchomości w stosunku do tych nieruchomości. Organy podatkowe stwierdziły, że dopiero decyzją (...) z dnia 29 marca 2001 r. zmieniono uprzednią decyzję w przedmiocie przyznania skarżącemu statusu zakładu pracy chronionej w ten sposób, że status powyższy przyznano "prowadzącemu również działalność przy ul. L. 178 w S.". Wziąwszy pod uwagę linię orzeczniczą określoną uchwałą składu siedmiu sędziów NSA /FPS 7/01/ organy podatkowe uznały, że zakład pracy chronionej, zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych /Dz.U. nr 123 poz. 776 ze zm./ - zwana dalej ustawą o rehabilitacji (...), jest zwolniony z podatku od nieruchomości, jednakże tylko w odniesieniu do tych, które wchodzą w skład tegoż zakładu zgodnie z decyzją o przyznaniu statusu zakładu pracy chronionej. Wynika to z faktu użycia w ww. przepisie zwrotu "w stosunku do tego zakładu" oznaczającego, iż powyższym zwolnieniem objęte są wyłącznie nieruchomości służące prowadzeniu zakładu, a nie wszystkie nieruchomości danego przedsiębiorcy. Dlatego też podatnik zamierzający skorzystać ze zwolnienia musi uzyskać w stosunku do danej nieruchomości status zakładu pracy chronionej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty