20.10.2005

Wyrok NSA z dnia 20 padziernika 2005 r., sygn. I OSK 171/05

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy /t.j. Dz.U. 2002 nr 76 poz. 693 ze zm./,, prawo do uposażenia powstaje z dniem stawienia się żołnierza do pełnienia służby w określonym miejscu. Pojęcie "służby" wiąże się z wyznaczeniem na odpowiednie stanowisko służbowe.

Pojęcie "służby" w rozumieniu tego artykułu nie można utożsamiać z powierzeniem pełnienia określonych zadań, czy wykonywaniem obowiązków przypisanych do danego stanowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędziowie NSA Wojciech Chróścielewski, Henryk Dolecki (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Józefa M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 28 października 2004 r. sygn. akt II SA/Bd 821/04 w sprawie ze skargi Józefa M. na decyzję Dowódcy (...) Okręgu Wojskowego w B. z dnia 6 lipca 2004 r. (...) w przedmiocie wypłaty różnicy uposażenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 października 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Józefa M. na decyzję Dowódcy (...) Okręgu Wojskowego z dnia 6 lipca 2004 r. (...) utrzymującą w mocy decyzję Dowódcy Jednostki z dnia 21 maja 2004 r. odmawiającej wypłaty różnicy uposażenia oraz innych należności z tym związanych.

W uzasadnieniu wyroku podano, że organ II instancji utrzymał w mocy decyzję Dowódcy Jednostki stwierdzając, że do dnia zwolnienia ze służby Józef M. zajmował stanowisko Szefa Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego Szefostwa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa POW, na którym przysługiwało uposażenie z grupy U-12, natomiast nie został wyznaczony na stanowisko Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa POW, na którym przysługiwało uposażenie z grupy U-9. Pełnił zatem tylko czasowo obowiązki na tym stanowisku. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych /t.j. Dz.U. 1997 nr 10 poz. 55 ze zm./ żołnierz zawodowy pełni służbę w jednostce organizacyjnej resortu Obrony Narodowej po wyznaczeniu na odpowiednie stanowisko służbowe. Nie jest więc wystarczające faktyczne wykonywane obowiązków przypisanych do danego stanowiska. Decydujące znaczenie ma formalne wyznaczenie dokonywane przez właściwy organ wojskowy, w zależności od posiadanego przez żołnierza stopnia wojskowego. Stosownie do art. 11 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy /t.j. Dz.U. 2002 nr 76 poz. 693 ze zm./, żołnierz otrzymuje uposażenie według stopnia oraz według zajmowanego stanowiska. Oznacza to, że pojęcie uposażenia według zajmowanego stanowiska, sprowadza się wyłącznie do uposażenia otrzymywanego na stanowisku, na które żołnierz zawodowy został formalnie wyznaczony, nawet jeżeli faktycznie wykonywane zadania służbowe są jedynymi. Poza tym par. 45 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych /Dz.U. 1997 nr 7 poz. 38 ze zm./ stanowi, że czas pełnienia służby przez żołnierza zawodowego liczy się od dnia, w którym żołnierz rozpoczyna wykonywanie zadań służbowych na stanowisku, na które został on wyznaczony. To również przemawia za tym, że faktyczne wykonywanie określonych zadań, bez jednoczesnego wyznaczenia na stanowisko służbowe, do którego zadania są przypisane, nie jest wystarczające do uznania, że żołnierz rozpoczął pełnienie obowiązków na tym stanowisku. Wyznaczenia na dane stanowisko dokonuje organ wojskowy w drodze decyzji administracyjnej, a fakt takiego wyznaczenia musi zostać odnotowany w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej, w której mieści się stanowisko /par. 57 ust. 1 i par. 59 ust. 1 cyt. rozporządzenia MON/. Skoro płk Józef M. zajmował od 3 września 1998 r. stanowisko służbowe Szefa Wydziału - Zastępcy Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa POW, do którego była przypisana stawka uposażenia według grupy U-12 i nigdy nie została wydana decyzja administracyjna właściwego organu wojskowego o wyznaczeniu odwołującego się na stanowisko Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa POW, to nie ma podstaw do naliczania uposażenia według grupy U-9. Dowódca POW polecił wyłącznie wykonywanie dodatkowych obowiązków, zatem jedynym należnym uposażeniem było to, które naliczono według grupy U-12.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty