Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2005 r., sygn. OSK 1062/04
Kurator oświaty nie jest umocowany do władczego orzekania w sprawie uznania danego kierunku studiów za zbliżony z nauczaniem przedmiotu lub rodzajem prowadzonych zajęć w formach przewidzianych w art. 3 par. 2 pkt 1-4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/.
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędziowie NSA Barbara Gorczycka - Muszyńska, Andrzej Jurkiewicz /spr./, Protokolant Katarzyna Baran, po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2005 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Jacka B. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 maja 2004 r sygn. akt II SAB/Rz 14/04 w sprawie ze skargi Jacka B. na bezczynność (...) Kuratora Oświaty w R. w przedmiocie uznania kierunku studiów za zbliżony z nauczanym przedmiotem postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
OSK-1062/04
U Z A S A D N I E N I E
Postanowieniem z dnia 11 maja 2004 r. II SAB/Rz 14/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie odrzucił skargę Jacka B. na bezczynność (...) Kuratora Oświaty w R. w przedmiocie uznania kierunku studiów za zbliżony z nauczaniem przedmiotu.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, iż stan faktyczny przedstawia się następująco:
Jacek B. pismem z dnia 22 grudnia 2003 r. zwrócił się do (...) Kuratora Oświaty w R. o uznanie kierunku inżynierii biomedycznej w zakresie specjalności "zastosowanie komputerów w medycynie" za dającą dostateczne przygotowanie i wiedzę do nauczania przedmiotu fizyki i techniki w gimnazjum. W odpowiedzi z dnia 14 stycznia 2004 r. (...) został poinformowany, że w związku z nasyceniem oświatowego rynku pracy przez nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami do nauczania fizyki i techniki, nie ma potrzeby rozpatrywania wniosku skarżącego. Pismem z dnia 23 stycznia 2004 r. skarżący wezwał Kuratora do rozpoznania i merytorycznego załatwienia wniosku. Odpowiadając na to wezwanie Kurator w dniu 10 lutego 2004 r. wezwał Jacka B. o przesłanie zaświadczenia dyrektora szkoły o zatrudnieniu i nauczanych przedmiotach. Następnie Jacek B. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie bezczynność (...) Kuratora Oświaty, który nie wydał w sprawie decyzji. Odrzucając tę skargę Sąd zauważył, iż istota bezczynności organu sprowadza się do wymuszenia przez stronę na organie podjęcia rozstrzygnięcia w konkretnej sprawie., Innymi słowy z bezczynnością mamy do czynienia wtedy, gdy organ uchyla się od wydania decyzji, postanowienia czy też nie podejmuje innego aktu lub czynności z zakresu administracji publicznej. Wynika to z przepisu art. 3 par. 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/. Zgodnie z tym unormowaniem, kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na bezczynność organów w przypadkach określonych w pkt 1-4 /decyzje administracyjne, postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty, postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie oraz inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa/. Zatem skarga na bezczynność jest dopuszczalna, o ile dotyczy jednej z wyżej wymienionych form działania organu administracji publicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty