29.12.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. II OSK 363/05

Spółdzielcze prawo do lokalu nie daje członkom spółdzielni legitymacji do udziału w postępowaniach dotyczących zagospodarowania terenów, których właścicielem lub wieczystym użytkownikiem jest spółdzielnia.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 29 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 22 listopada 2004 r. II SA/Łd 214/03 w sprawie ze skargi Andrzeja S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 8 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 22 listopada 2004 r., po rozpatrzeniu skargi Andrzeja S., uchylił postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 8 stycznia 2003 r. stwierdzające na podstawie art. 134 Kpa niedopuszczalność odwołania Andrzeja S. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy D. z dnia 2 września 2002 r. o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla zamierzonej przez Polską Telefonię Komórkową C. Spółka z o.o. w W. budowę stacji telefonii komórkowej GSM 900 na nieruchomości, której użytkownikiem wieczystym jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w D. O niedopuszczalności odwołania orzeczono wobec uznania, że Andrzejowi S., jako członkowi Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w D. nie przysługują prawa strony w postępowaniu, którego dotyczy wskazana decyzja, nie jest zatem legitymowany do złożenia odwołania od tej decyzji, a ponadto pismo zatytułowane "odwołanie" wniesione zostało po uprawomocnieniu się decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku uchylającego to postanowienie wskazał, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem podmiotowi, który nie brał udziału w postępowaniu przed organem I instancji i nie wniósł odwołania od decyzji przed upływem terminu do zaskarżenia decyzji wydanej w tym postępowaniu przez podmioty biorące udział w tym postępowaniu - przysługuje prawo do zgłoszenia wniosku o wznowienie postępowania na podstawie art. 145 par. 1 pkt 4 Kpa. Ponieważ pismo skarżącego nazwane odwołaniem złożone zostało 29 listopada 2002 r., po upływie terminu do wniesienia odwołania od decyzji organu I instancji z dnia 2 września 2002 r., to pismo to należało potraktować jako wniosek o wznowienie postępowania, a nie jako środek odwoławczy od decyzji organu I instancji i w konsekwencji wydanie postanowienia na podstawie art. 134 Kpa stwierdzającego niedopuszczalność odwołania - w ocenie sądu - dokonane zostało z naruszeniem art. 145 par. 1 pkt 4 i art. 127 i nast. Kpa mającym wpływ na wynik sprawy i dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowienie to uchylił na podstawie art. 145 par. 1 pkt 1 lit. "c" ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne