20.12.2005

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2005 r., sygn. II OSK 345/05

Art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody /Dz.U. 2001 nr 99 poz. 1079 ze zm./ wiąże kwestie ochrony krajobrazu z zaspokajaniem potrzeb związanych z masową turystyką i wypoczynkiem, przy czym inwestycja telefonii komórkowej jako należąca do inwestycji celu publicznego, a więc istotna nie tylko dla potrzeb turystyki czy wypoczynku, ale także zapewnienia koniecznej łączności chociażby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa, wymaga dogłębnej analizy nie tylko w świetle ustawy o ochronie przyrody, ale także szczegółowych unormowań miejscowych w przedmiocie ochrony przyrody.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "P." Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2004 r. IV SA 2498/03 w sprawie ze skargi "P." Sp. z o.o. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia 26 maja 2003 r. (...) w przedmiocie uzgodnienia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie;


UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 18 listopada 2004 r. IV SA 2498/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi "P." Sp. z o.o. na postanowienie Ministra Środowiska z dnia 26 maja 2003 r. utrzymujące w mocy postanowienie Wojewody L. z dnia 28 marca 2003 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej GSM 9000 na działce nr 45/6 położonej w miejscowości D. gmina D. - oddalił skargę. W uzasadnieniu wyroku podano, że organ I instancji miał na uwadze, że przedmiotowa działka leży w granicach obszaru chronionego krajobrazu na terenie województwa gorzowskiego i przedstawia wysokie wartości przyrodnicze i krajobrazowe, wynikające głównie z położenia na pograniczu dwóch wielkich, odmiennych krain W. Ponadto obszar działki nr 45/6 oraz grunty przyległe stanowią miejsce żerowania orłów bielików. Planowana inwestycja w postaci 60 metrowej wieży niewątpliwie w ocenie organu "wpłynie negatywnie na przestrzenny układ naturalnego krajobrazu, chroniącego elementy przyrody biotycznej i abiotycznej, jako całokształtu".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne