18.02.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2005 r., sygn. FSK 1575/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędziowie NSA Juliusz Antosik (spr), Jan Rudowski, Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2005 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej "E." Sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 lutego 2004 r. sygn. akt I SA/Łd 116-120/03 wydanego w sprawie ze skargi "E." Sp. z o.o. w P. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 9 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną 2. zasądza od skarżącej Spółki na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 1.200 zł /tysiąc dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

FSK 1575/04

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 lutego 2004 r., I SA/Łd 116-120/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Spółki z o.o. "E." w P. na decyzje Izby Skarbowej w Ł. z dnia 9 stycznia 2003 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień 1999 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowania w sprawie, podając, że Spółka w dniu 26 czerwca 2002 r., złożyła do Urzędu Skarbowego w P. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do grudnia 1999 r., dołączając korekty deklaracji, w których zmieniła wysokość podatku naliczonego i powiększyła go w czerwcu o podatek naliczony przy zakupie samochodu; spowodowało to konieczność dokonania korekt w miesiącach następnych. Strona uzasadniała wniosek zmianą stanowiska Ministerstwa Finansów i NSA, co do możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych przerobionych na ciężarowe. Podatniczka w deklaracji pierwotnej uwzględniła podatek naliczony przy zakupie pojazdu, następnie 15 lutego 2000 r. złożyła korektę tej deklaracji, w której obniżyła podatek naliczony przy zakupie samochodu, zaś wynikającą z rozliczenia zaległość podatkową zapłaciła wraz z odsetkami. Urząd Skarbowy wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie podatku od towarów i usług za wymienione miesiące i wydał pięć decyzji, w których określił zobowiązanie i zaległość w podatku od towarów i usług za czerwiec /za ten miesiąc ustalił także dodatkowe zobowiązanie podatkowe/, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 1999 r., odmawiając jednocześnie stwierdzenia nadpłaty w tym podatku. Izba Skarbowa, po rozpatrzeniu odwołania Spółki, uchyliła wymienione decyzje Urzędu Skarbowego w części dotyczącej określenia zobowiązania i zaległości podatkowej oraz ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, a w pozostałej części /tzn. dotyczącej odmowy stwierdzenia nadpłaty/ utrzymała je mocy. Izba wskazała, że wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, o którym mowa w art. 79 par. 2 pkt 1 lit. "b" Ordynacji podatkowej podatnik jest obowiązany złożyć korektę deklaracji /art. 79 par. 2a Ordynacji/, a w dacie złożenia wniosku obowiązywał art. 19 ust. 3b ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia podatku należnego w terminach, o których mowa w art. 19 ust. 3 tej ustawy, to mógł to uczynić poprzez złożenie korekty deklaracji, nie później jednak niż w ciągu roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego; w przypadku podatniczki termin ten upłynął zatem 30 czerwca 2000 r. Tym samym korekta deklaracji nie mogła wywierać skutków prawnych. Zdaniem Izby Skarbowej, wiążąca była korekta deklaracji złożona w lutym 2000 r.; kontrola Urzędu Skarbowego nie potwierdziła nieprawidłowości zawartego w niej rozliczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne