03.06.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2005 r., sygn. FSK 1884/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój ( spr.), Sędziowie NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Józef Orzel, Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2005r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Spółki z o.o. "S." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2004 r. sygn. akt III SA 342/02 w sprawie ze skargi Spółki z o.o. "S." na decyzje Izby Skarbowej w W. z dnia 28 grudnia 2001 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Spółki z o.o. "S." na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3.600 zł /słownie trzy tysiące sześćset złotych/, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 marca 2004 r., III SA 342/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "S." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 28 grudnia 2001 r., (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 22 grudnia 2000 r. określającą spółce "S." wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 1998 r., zaległość w tym podatku, odsetki za zwłokę oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyjaśnił, że w rozpoznanej sprawie organy podatkowe nie zakwestionowały prawnej zasadności rabatów udzielonych przez skarżącą spółkę jej stałemu kontrahentowi. Natomiast sporny między stronami jest rodzaj rabatów udokumentowanych wymienionymi w skardze fakturami VAT; czy są to, jak twierdzi skarżąca spółka, rabaty transakcyjne udzielane w momencie wystawienia faktury /na bieżąco/, czy też są to rabaty udzielone kontrahentowi już po wystawieniu faktury, jak to przyjęła Izba Skarbowa w W. To rozróżnienie ma istotny skutek prawny, gdyż w przypadku ostatniego z wymienionych rabatów /po wystawieniu faktury/ podatnik go udzielający ma obowiązek wystawienia faktury korygującej zawierającej co najmniej dane określone przepisami prawa / par. 43 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./. Zdaniem Sądu dokumenty zgromadzone w aktach sprawy pozwalają na stwierdzenie, że dokonana ich ocena w zaskarżonej decyzji nie jest dowolna i znajduje oparcie w ich treści. Dotyczy to w szczególności spornych faktur z dnia 9, 16 i 23 marca 1998 r. W każdym z tych dokumentów znajduje się wyrażenie "udzielamy rabatu od obrotu wykonanego w pierwszym /drugim/ kwartale 1997 roku". W ocenie Sądu także wysokość rabatu dochodząca, np. w fakturze nr 30(...) niemal do 50% obrotu wykazanego w tym dokumencie, potwierdza ustalenia zaskarżonej decyzji, iż sporne rabaty zostały udzielone już po wystawieniu faktur za 1997 r. Taki stan faktyczny wynika też z załącznika nr 1 do pisma Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 15 grudnia 2000 r. Skoro zatem skarżąca spółka, mimo ciążącego na niej obowiązku, nie wystawiła stosownych faktur korygujących, to brak jest podstaw do uznania, że zaskarżona decyzja prawo narusza i to w takim stopniu, iżby w świetle art. 145 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ uzasadnione było jej wzruszenie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne