28.07.2005

Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2005 r., sygn. FSK 2037/04

Niedopuszczalne jest doszukiwanie się właściwości rzeczowej organu w drodze wykładni systemowej lub celowościowej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy Miasta R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 1 czerwca 2004 r. SA/Bd 3274/03 w sprawie ze skargi Gminy Miasta R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 10 października 2003 r. (...) w przedmiocie określenia niepodatkowej należności budżetowej z tytułu pobrania w nadmiernej wysokości dotacji celowej - uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Bydgoszczy; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 czerwca 2004 r., SA/Bd 3274/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Gminy Miasta R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 10 października 2003 r., (...) w przedmiocie określenia niepodatkowej należności budżetowej z tytułu pobrania w nadmiernej wysokości dotacji celowej. Sąd I instancji ustalił następujący stan faktyczny:

Dyrektor Izby Skarbowej w B. decyzją z dnia 10 października 2003 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 28 czerwca 2003 r., (...), określającą Gminie Miasta R. kwotę niepodatkowej należności budżetowej powstałej wskutek pobrania dotacji celowej w nadmiernej wysokości na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych w 2002 r. w wysokości 355.086 zł. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego, co do prawidłowości udzielania przez wojewodę dotacji na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych oraz przyznawania przez Gminę tych dodatków i dokonywania ich wypłat stwierdzono, iż w sporządzanych rozliczeniach Gmina wykazywała zapotrzebowanie na dotację celową w zawyżonej wysokości. Zawyżenie kwoty powstało wskutek uwzględnienia w zapotrzebowaniu na 2002 r. kwoty zaległych zobowiązań z tytułu niewypłaconych w terminie dodatków mieszkaniowych w roku budżetowym 2001. Nie uwzględniono ponadto kwot zmniejszających zapotrzebowanie, tj. kwot dodatków, które winny być zwrócone Gminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne