21.01.2005 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2005 r., sygn. FSK 1003/04

Ogólnikowość powołanej przez autora skargi kasacyjnej podstawy kasacyjnej /art. 174 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./, to jest bez wskazania, który punkt został naruszony uniemożliwia sprawdzenie jej zasadności, a zarazem zwalnia Naczelny Sąd Administracyjny od podejmowania próby jej sprawdzenia, bowiem Sąd ten nie jest uprawniony do przypisywania wnoszącemu kasację zamiaru przytoczenia konkretnej podstawy kasacyjnej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "W." Spółki jawnej, Jerzego S. i Krzysztofa W. w O. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 17 września 2003 r. I SA/Łd 598-599/02 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "W." Spółki jawnej, Jerzego S. i Krzysztofa W. w O. na decyzje Izby Skarbowej w Ł. z dnia 14 lutego 2002 r. (...), (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień i lipiec 1999 r. - oddala skargę kasacyjną, (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi oddalił skargę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego "W." Spółka Jawna Jerzy S. i Krzysztof W. w O. /zwanego dalej Spółką/ w O. na decyzje Izby Skarbowej w Ł. z dnia 30 maja 2003 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień i lipiec 1999 r. W uzasadnieniu Sąd wyjaśnił, iż wspomnianymi decyzjami organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzje Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia 3 grudnia 2001 r. określające Spółce zaległości podatkowe za podane wyżej miesiące. Organy podatkowe w toku postępowania ustaliły, że w dniu 27 kwietnia 1999 r. Spółka odebrała nabytą od firmy "CNT" w Ch. naczepę samowyładowawczą, po czym w dniu następnym - z uwagi na zgłoszoną reklamację - zwróciła ją sprzedawcy. Ostatecznie ustalono, że maszynę wydano Spółce w dniu 5 maja 1999 r., a faktura z dnia 5 maja 1999 r. potwierdzająca transakcję została początkowo zaewidencjonowana w rejestrze zakupów za miesiąc maj. Następnie wpis wykreślono ewidencjonując zakup w rejestrze za miesiąc kwiecień, po czym w toku kontroli podatkowej ponownie ujęto transakcję w ewidencji za miesiąc maj 1999 r. Powyższy zakup Spółka ujęła w deklaracji podatkowej VAT-7 za kwiecień 1999 r. Organy podatkowe - jak wyjaśnił następnie Sąd - ustaliły ponadto, że w dniu 30 lipca 1999 r. (...) Holding Węglowy - KWK "W." wystawił na rzecz Spółki szereg faktur, które wysłano w dniu 4 i 5 sierpnia 1999 r., podczas gdy ta podatek naliczony z tytułu powyższych faktur rozliczyła w deklaracji podatkowej VAT-7 za lipiec 1999 r. W ich ocenie Spółka naruszyła art. 19 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż z uwagi na termin otrzymania faktur powinna rozliczyć podatek naliczony z tytułu powyższych zakupów w maju i sierpniu, a nie w kwietniu i lipcu 1999 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne