08.12.2004 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2004 r., sygn. FSK 765/04, FSK 766/04

Zasadą w prawie jest, że jasny tekst nie wymaga interpretacji. Nie ma potrzeby zatem wykładni przepisów par 11 ust. 1 i 5 oraz par 9 ust. 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.01.1997 r. W sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. Nr 14, poz. 78 ze zm.), bo wystarczy ich bezpośrednie rozumienie.

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 czerwca 2003 r. sygn.akt I SA/Gd 174/03 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę Andrzeja P. na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 31 grudnia 2001 r. w przedmiocie zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd stwierdził, iż nieuzasadnione są zarzuty skargi, że organy obu instancji wydając zaskarżoną decyzję naruszyły przepisy prawa materialnego art 22 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 stycznia 1997 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W ocenie Sądu brak jest również podstaw do przyjęcia by w sprawie mniejszej organy podatkowe naruszyły przepisy postępowania w takim zakresie, by owo naruszenie mogło mieć istotny wpływ na wynik tej sprawy. Nie jest bowiem zasadny zarzut skargi naruszenia przez Izbę Skarbową art. 121 Ordynacji podatkowej, gdyż brak jest podstaw do uznania by postępowanie prowadzono w taki sposób, że naruszono zasadę zaufania do organów państwa, jak również by organy naruszyły zasadę przekonywania strony zawartą w normie wynikającej z art. 124 Ordynacji podatkowej. Organy podatkowe bowiem nie interpretowały niejasności i wątpliwości na niekorzyść strony, bowiem takowe w sprawie nie występowały. Nie zachodziła również w sprawie niniejszej sytuacja, by wcześniej organ oficjalnie udzielił skarżącemu informacji, a następnie zachował się wobec niego odmiennie. Organom obu instancji nie można również, w ocenie Sądu. zarzucić stronniczości czy też tendencyjności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty