Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2006 r., sygn. II FSK 293/05
1. Dla celów podatkowych wartością niematerialną i prawna, od której dokonuje się, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów podatkowych, jest wartość nabytego przez podatnika prawa do wzoru użytkowego. Należy więc przyjąć, iż uzyskanie prawa do wzoru użytkowego przez jego twórcę, nie stanowi nabycia prawa do tego wzoru użytkowego w rozumieniu § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 stycznia 1997 r., w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
2. Skoro zatem stan faktyczny sprowadzał się do stwierdzenia, iż Dariusz K i Donat K wytworzyli przedmiotowy wzór użytkowy w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej na podstawie umowy spółki cywilnej l należało przyjąć, iż tym samym stali się oni współwłaścicielami prawa do tego wzoru. Nie miało zatem miejsca w rozpoznawanej sprawie nabycie tego prawa w rozumieniu § 3 ust. 1 przywołanego powyżej rozporządzenia Ministra Finansów.
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 grudnia 2004 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, w sprawie o sygnaturze akt SA/Sz 1350/03, oddalił skargę Małgorzaty i Dariusza K na decyzję Izby Skarbowej w Szczecinie Ośrodek Zamiejscowy w Koszalinie z dnia 30 maja 2003 roku, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 rok. Zaskarżona, do sądu administracyjnego decyzją utrzymano w mocy decyzje Urzędu Skarbowego w Białogardzie z dnia 20 marca 2003 roku, określająca skarżącym zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 rok.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty