Postanowienie NSA z dnia 1 grudnia 2004 r., sygn. OSK 830/04
1. W przepisie art. 49 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ chodzi o warunki formalne określone w art. 46 ustawy czy innych szczególnych ustawach.
2. Przepis art. 6 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie stwarza jednak obowiązku udzielania pomocy co do wszelkich możliwych zachowań.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ireneusza F. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2004 r. II SA 4038/03 w sprawie ze skargi Ireneusza F. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 17 października 2002 r. w przedmiocie opinii służbowej postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Postanowieniem z dnia 18 lutego 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Ireneusza F. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 17 października 2002 r. wydaną w przedmiocie opinii służbowej.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu - jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru - w dniu 30 października 2002 r., a skarga została wniesiona do Sądu - jak wynika ze stempla pocztowego na kopercie - w dniu 21 października 2003 r., a zatem po terminie. Błędne zaś pouczenie przez organ administracji o przysługującym stronie sposobie i terminie złożenia skargi, czy też brak pouczenia, nie przedłuża ustawowego terminu wniesienia skargi. Może jednak stanowić podstawę do przywrócenia terminu wniesienia skargi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty