Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2004 r., sygn. OSK 460/04
Postępowanie konkursowe prowadzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej /Dz.U. 1999 nr 49 poz. 483 ze zm./ zmierzające do wyłonienia kandydata na wyższe stanowisko w służbie cywilnej jest postępowaniem z zakresu administracji publicznej, a stanowisko szefa służby cywilnej w przedmiocie przebiegu postępowania konkursowego jest czynnością z zakresu administracji publicznej dotyczącej uprawnień wynikających z przepisów prawa i podlegających zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./, po wezwaniu Szefa Służby Cywilnej do usunięcia naruszenia prawa w terminie wskazanym w art. 34 ust. 3 ww. ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Grażyny K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2004 r. II SA 3309/03 w sprawie ze skargi Grażyny K. na pismo Szefa Służby Cywilnej z dnia 29 lipca 2003 r. (...) w przedmiocie ustalenia wyniku konkursu na stanowisko Dyrektora Generalnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 15 stycznia 2004 r. odrzucił skargę Grażyny K. na pismo Szefa Służby Cywilnej z dnia 29 lipca 2003 r. w przedmiocie ustalenia wyników konkursu na stanowisko Dyrektora Generalnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
W uzasadnieniu tego postanowienia Sąd wskazał, że zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/, cytowanej dalej w skrócie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej, która obejmuje orzekanie w sprawach skarg na decyzje administracyjne, wymienione postanowienia, inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, akty prawa miejscowego, inne akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków w sprawach z zakresu administracji publicznej, akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego, bezczynność organów w przypadkach określonych w art. 3 par. 2 pkt 1-4 oraz w sprawach w których przepisy szczególne przewidują sądową kontrolę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty