Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2003 r., sygn. SA/Sz 854/01
Skoro skarżący posiadają status najemcy i w ramach tego stosunku prawnego wyłączne prawo do korzystania z pomieszczeń wspólnych - piwnicy, pralni i strychu a treść umowy wskazuje jednoznacznie na podmioty stosunku prawnego i jego przedmiot, to elementy te stanowią essentialia negotii umowy i w żadnym wypadku nie mogą być pomijane przy analizie treści stosunku prawnego łączącego strony.
Dopóki zatem strony umowy najmu łączy więź prawna, dopóty wynajmujący nie może w sposób niezgodny z treścią umowy zadysponować przedmiotem najmu na podstawie jednostronnego oświadczenia pozbawiając najemcę jego praw /art. 690 Kc/. Oznacza to, że ustawodawca udzielił najemcom daleko idących gwarancji i w związku z tym najemcy lokali mieszkalnych i pozostałych wspólnych pomieszczeń, mają interes prawny, co sprawia że powinni być stroną postępowania administracyjnego mającego za przedmiot wydanie osobie trzeciej pozwolenia na zabudowę poddasza w zajmowanym przez nich budynku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Izabeli i Norberta Z., Zdzisława Cz. i Haliny S. na decyzję Wojewody Z. z dnia 28 lutego 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Sz. z dnia 22 listopada 2000 r. (...), (...).
UZASADNIENIE
Prezydent Miasta Sz. decyzją z dnia 13 lipca 2000 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił Agnieszce Sz. pozwolenia na budowę polegającą na przebudowie części strychu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na samodzielny lokal mieszkalny na terenie nieruchomości przy ul. K. 59 w Sz.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty