Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2002 r., sygn. II SA 4000/01
Pojęcie interesu prawnego stanowiącego przesłankę żądania unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./ jest tożsame z pojęciem interesu prawnego, o którym mowa w art. 28 Kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi U. P. S.A. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia 20 marca 2000 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - uchyla zaskarżoną decyzję, (...).
UZASADNIENIE
Urząd Patentowy decyzją z dnia 2 marca 2000 r. oddalił wniosek U. P. SA w W. o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego graficznego nr R-90193 udzielonego na rzecz firmy C. P. C. z USA dla towarów: środki do czyszczenia i pielęgnacji zębów, w tym past do zębów, na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 4, art. 7 i art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych. W uzasadnieniu tej decyzji podał, że podstawą wniosku o unieważnienie prawa z rejestracji tego znaku był zarzut, że ten znak w postaci wizerunku wyciśniętej pasty do zębów w kolorach biało - zielonym nie posiadał w dacie rejestracji znamion odróżniających. Był jedynie oznaczeniem rodzajowym, informującym o zawartości opakowania - jego składzie, przeznaczeniu i funkcji itp. Ponadto rejestracja tego znaku była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, ponieważ stanowiła próbę zawłaszczenia oznaczenia rodzajowego, mającą na celu ograniczenie konkurencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty