11.07.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2002 r., sygn. II SA 3860/01

Mimo wykorzystania w znaku towarowym elementów zapożyczonych z przepisów prawnych, norm technicznych czy stanu wiedzy znak ten posiada zdolność rejestracyjną, o ile posiada funkcję oznaczenia pochodzenia towaru, pozwalając tym samym przeciętnemu odbiorcy na identyfikowanie z określonym przedsiębiorcą towarów oznaczanych wspomnianym znakiem.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "U." Polska S.A. w W. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 28 września 1999 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W dniu 12 października 1993 r. Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w W., zwane dalej "uczestnikiem postępowania", złożyły podanie o zarejestrowanie znaku towarowego graficznego. W świetle opisu tego znaku, zawartego we wniosku o jego rejestrację, ma on postać stylizowanego kwiatu słonecznika w kolorze żółto-brązowym. W prawej dolnej części kwiatu umieszczono dwie litery MR w kolorze czerwonym. Decyzją Urzędu Patentowego RP z dnia 13 listopada 1995 r. (...) dokonano rejestracji tego znaku na rzecz uczestnika postępowania, wpisując go do rejestru znaków towarowych pod numerem 87369.

W dniu 18 maja 1999 r. "U.P." S.A. w W., zwana dalej "skarżącą", złożyła do Urzędu Patentowego wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji wyżej wymienionego znaku towarowego. Według skarżącej jest ona następcą prawnym (...) Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w K., które produkowały m.in. margarynę oznaczoną zgodnie z Polska Normą PN-77/A-86907, jako "masło roślinne". Cytowana norma rozróżniała trzy rodzaje masła roślinnego: MR, Vita i Nova. Podstawowym surowcem do produkcji masła roślinnego MR jest olej słonecznikowy. Z tego względu producenci tego tłuszczu, w tym byłe Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w K., używali na opakowaniach margaryny masło roślinne wizerunku słonecznika, będącego informacją dla nabywców, że margaryna ta zawiera tłuszcz słonecznikowy. Natomiast litery MR, zawarte w znaku towarowym uczestnika postępowania, są skrótem nazwy rodzajowej margaryny masło roślinne. Zatem, zdaniem skarżącej powyższy znak towarowy nie posiada dostatecznych znamion odróżniających, a nadto narusza prawa innych producentów wspomnianej margaryny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne