Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2002 r., sygn. II SA 3390/01
1. Zgodnie z ogólnymi regułami oceny podobieństwa oznaczeń odróżniających należy brać pod uwagę ogólne wrażenie wywoływane przez oznaczenie z uwzględnieniem elementu w nim dominującego.
2. Art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych /Dz.U. nr 5 poz. 17 ze zm./ zawiera pewien skrót myślowy i przepis ten należy interpretować jako wyłączający z rejestracji te znaki, których używanie stanowiłoby akt naruszenia prawa osobistego lub majątkowego osoby trzeciej. Znaki towarowe są bowiem zgłaszane i rejestrowane w celu zabezpieczenia wyłączności ich używania w obrocie.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.B.E. i P. "P." SA z siedzibą w Ł. na decyzję Urzędu Patentowego z dnia 19 kwietnia 2001 r. (...) w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego słownego "Pebex" - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z 19 kwietnia 2001 r. (...), po rozpoznaniu na rozprawie 19 kwietnia 2001 r. wniosku P.B. "P." Spółka z o.o. z siedzibą w J.-G. /spółka wnioskująca/ o unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego "Pebex." (...) udzielonego na rzecz P.B.E. i P. "P." SA z siedzibą w Ł. /spółka skarżąca/. Urząd Patentowy na podstawie art. 8 pkt 2 ustawy o znakach towarowych unieważnił to prawo.
Z akt sprawy wynika, że P.B.E. i P. "P." SA z siedzibą w Ł. uzyskało 26 lipca 1999 r. rejestrację znaku towarowego słownego "Pebex" (...) przeznaczonego do oznaczania m.in. usług w zakresie budownictwa ogólnego, mieszkalnego, usług montażowych, wykończeniowych, usług instalacyjnych w zakresie budownictwa, wynajmu sprzętu budowlanego wraz z obsługą.
Pismem z 22 maja 2000 r. skarżąca spółka, uprawniona z rejestracji znaku "P.", zażądała od wnioskującej spółki "niezwłocznego zaniechania używania zastrzeżonej nazwy "Pebex".
Spółka wnioskująca wystąpiła 30 października 2000 r. z wnioskiem o ustalenie, że między nazwą "P." a znakiem towarowym "Pebex" (...) zarejestrowanym na rzecz spółki skarżącej nie zachodzi podobieństwo grożące naruszeniem prawa z rejestracji tego znaku. Wnioskująca spółka podkreśliła, że istnieje od 1991 r. Powstała w wyniku likwidacji przedsiębiorstwa państwowego P.B.K. w J.-G. Jej udziałowcami są przede wszystkim byli pracownicy zlikwidowanego przedsiębiorstwa P.B.K.; spółka wzięła w dzierżawę majątek likwidowanego przedsiębiorstwa. Spółka w swej nazwie ma skrót "P.", którego używa od 10 lat. Spółka działa w zasadzie tylko na terenie powiatu jak i miasta J.-G., świadcząc usługi dla stałych odbiorców, którym od lat znana jest pod nazwą "P.". Dlatego też, jej zdaniem, nie ma niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd odbiorców co do pochodzenia świadczonych przez nią usług. Skarżąca spółka jest spółką akcyjną, która prowadzi duże przedsiębiorstwo świadczące w centralnej części kraju usługi przy budowach elektrowni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty