Postanowienie NSA z dnia 25 czerwca 2002 r., sygn. IV SA 473/00
1. Uzyskanie świadectwa jakości handlowej towaru, nie jest samo w sobie sprawą administracyjną w rozumieniu przepisów, której załatwienie wymaga wydania decyzji. Jest to procedura kontrolna kończąca się wydaniem świadectwa jakości, który to dokument podlega ocenie celnej w ramach wykonywanej kontroli celnej.
2. W ramach skarg wnoszonych do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzje organów celnych, należy kwestionować orzeczenia o jakości handlowej towaru wydawane na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1996 r. o państwowym nadzorze standaryzacyjnym towarów rolno-spożywczych w obrocie z zagranicą /Dz.U. nr 124 poz. 584/.
3. Przepisy wyżej wymienionej ustawy nie dają również podstaw do tego aby orzeczenia o jakości handlowej wydawane na podstawie art. 12 ust. 1 tej ustawy, traktować jako akty administracyjne lub inne czynności z zakresu administracji publicznej, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi "G." Sp. z. o.o. w G. na orzeczenie Komisji Rzeczoznawców z dnia 30 grudnia 1999 r. w przedmiocie stwierdzenia jakości handlowej żyta - postanawia: skargę odrzucić.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty