10.10.2002

Wyrok NSA z dnia 10 października 2002 r., sygn. II SA 1931/01

Do czasu nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy /t.j. Dz.U. 2002 nr 76 poz. 693/ dokonanej z dniem 8 listopada 2001 r. nie było żadnych podstaw prawnych do przyznania żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę prawa do zasiłku pogrzebowego po zmarłych rodzicach współmałżonka /teścia, teściowej/. W takiej sytuacji określenie pojęcia członka rodziny żołnierza zawodowego uprawnionego do zasiłku pogrzebowego na podstawie ustawy o uposażeniu żołnierzy przez odwołanie się do ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie jest stosowaniem prawa na zasadzie analogii.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Andrzeja K. na decyzję dowódcy Garnizonu W. z dnia 22 maja 2001 r. w przedmiocie zasiłku pogrzebowego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Dowódca Jednostki Wojskowej (...) w W. decyzją z dnia 7 maja 2001 r. odmówił Andrzejowi K. wypłacenia zasiłku pogrzebowego z tytułu śmierci teściowej. W uzasadnieniu podał, że przepis art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy przewiduje zasiłek pogrzebowy dla żołnierza, który pokrył koszty pogrzebu członka swej rodziny. Ustawa ta nie definiuje jednak pojęcia "członka rodziny". W związku z tym należało kierować się treścią art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, określającego pojęcie członka rodziny dla potrzeb zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego. Członkiem rodziny, w świetle tego przepisu, nie jest teść /teściowa/ i dlatego żądanie wypłacenia zasiłku pogrzebowego nie jest zasadne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty