Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2002 r., sygn. II SA/Łd 1943/01
Organ administracji publicznej właściwy do spraw ewidencji ludności, nie jest związany stanowiskiem właściciela bądź zarządcy lokalu w sprawie potwierdzenia uprawnień do mieszkania, bowiem art. 50 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych /Dz.U. 2001 nr 87 poz. 960/ daje prawo temu organowi do sprawowania nadzoru nad wykonywaniem obowiązków określonych w ustawie, a więc także obowiązku potwierdzenia przez właścicieli /zarządców/ budynków uprawnień do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie /art. 29 ust. 1/.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ładysława Z. na decyzję Wojewody Ł. z dnia 31 sierpnia 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy zameldowania - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia 30 lipca 2001 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Ładysław Z. zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzję Wojewody Ł. z dnia 31 sierpnia 2001 r. (...), utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia 30 lipca 2001 r. (...) w sprawie odmowy zameldowania Łukasza Z. na pobyt stały w lokalu nr 1 przy (...) w Ł.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji podano, że bezsporne jest zamieszkiwanie Łukasza Z. w przedmiotowym lokalu, jednakże nie nastąpiło spełnienie drugiej z ustawowych przesłanek, niezbędnych do zameldowania na pobyt stały, to jest przesłanki "potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu". Organ orzekający wskazał /między innymi/, że uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, najczęściej wynikają z prawa cywilnego, a do rozstrzygania sporów cywilnych powołane są sądy powszechne. Właściwą drogą do stwierdzenia kwestionowanego przez właściciela /zarządcę/ tego rodzaju uprawnienia, nie jest, w ocenie organu orzekającego, procedura administracyjna, lecz "odpowiednie powództwo o ustalenie lub wystąpienie z innymi roszczeniami na drodze sądowej", przy czym organ administrujący, właściwy do spraw ewidencji ludności, nie może samodzielnie rozstrzygać sporu o charakterze cywilnoprawnym, jako przesłanki decydującej o zameldowaniu na pobyt stały, szczególnie wówczas, gdy uprawnienie to ma charakter cywilny lub wynika ze stosunku cywilnoprawnego i jeżeli jest ono sporne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty