Wyrok NSA z dnia 14 marca 2001 r., sygn. III SA 233/00
Nadpłaty podatku dochodowego powstałe przed dniem 1.01.1994 r. podlegały zwrotowi jedynie do końca 1996 r. Zwrot nadpłaty na wniosek złożony w 1997 r. stanowiłby nieuzasadnione uszczuplenie publicznych środków finansowych.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jana S. na decyzją (...) Ministra Finansów w przedmiocie zmiany decyzji o zwrocie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Podaniem z 10.12.97 r. Jan S. zwrócił się do Urzędu Skarbowego w Ś. o powtórne rozliczenie zeznania podatkowego za 1992 r. oraz o zwrot części niesłusznie pobranego przez płatnika - WBE - podatku dochodowego wraz z należnymi odsetkami.
W uzasadnieniu żądania wskazał, iż jako były żołnierz zawodowy otrzymał, w związku z przejściem na emeryturę, należność pieniężną przysługującą żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej przez rok po zwolnieniu. Od kwoty należności płatnik - Wojskowe Biuro Emerytalne - pobrał zaliczkę na podatek dochodowy w kwocie 475,15 zł. Tymczasem do tego rodzaju świadczeń miał zastosowanie par. 1 pkt 1 lit. "a" zarządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie zaniechania ustalania i poboru podatku dochodowego, od niektórych przychodów osób fizycznych.
Decyzją z 29.12.1997 r., wydaną na podstawie art. 45 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 29 ust. 4 ustawy o zobowiązaniach podatkowych Urząd Skarbowy w Ś. odmówił Janowi i Barbarze S. zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego za 1992 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty