Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2000 r., sygn. II SA 1581/00
Przewidziane w art. 204 ust. 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych /Dz.U. 1997 nr 139 poz. 934 ze zm./ powiadomienie o stwierdzonych nieprawidłowościach nie jest decyzją administracyjną ani innym aktem bądź czynnością prawną, o której mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./.
UZASADNIENIE
Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi wezwaniem - decyzją z dnia 30 marca 2000 r., podjętą na podstawie art. 204 ust. 6 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych i art. 104 Kpa wezwał Powszechne Towarzystwo Emerytalne Z. S. do usunięcia nieprawidłowości przez:
1/ zaprzestanie umieszczania kosztów akwizycji w czynnych rozliczeniach międzyokresowych kosztów,
2/ przeksięgowanie kosztów akwizycji z konta czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów na odpowiednie konto kosztów,
wyznaczając termin do usunięcia tych nieprawidłowości.
W uzasadnieniu tej decyzji UNFE podał, że stosowana przez PTE Z.S. praktyka rozliczeń kosztów akwizycji, polegająca na rozliczaniu tych kosztów w systemie okresowym, a więc rozliczaniu kosztów poniesionych na ten cel w 1999 r. i latach następnych w okresach 10-letnich, jest niezgodna z art. 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Zdaniem UNFE przepis ten wymaga, aby w księgach rachunkowych i w wyniku finansowym PTE ujmować wszystkie osiągnięte, przypadające na jego rzecz przychody i koszty dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Poniesiony wydatek powinien być więc zaksięgowany jako koszt w momencie jego faktycznego poniesienia (...)
W przypadku rozliczeń kosztów akwizycji poniesionych przez PTE powinna być stosowana zasada natychmiastowego uznawania kosztów, ponieważ koszty te nie pozostają w bezpośrednim i ścisłym związku z korzyściami spodziewanymi w przyszłych okresach. Przyszłe korzyści w postaci opłat od składki, opłat z tytułu zarządzania funduszem, a także opłat karnych z tytułu przejścia członka do innego funduszu - mogą być nieosiągalne. Nie jest w związku z tym możliwe oszacowanie, a tym bardziej dokładne określenie dla celów księgowych wysokości tych przychodów w poszczególnych okresach. Brak możliwości dokładnego określenia przyszłych dochodów mających rekompensować wydatki poniesione z pozyskaniem nowych członków /koszty akwizycji/ sprawia, że nie da się zachować zasady współmierności pomiędzy tymi rozłożonymi w czasie przychodami a wydatkami. Nie jest zatem dopuszczalne kapitalizowanie wydatków poniesionych na akwizycję i rozliczanie ich w dłuższym okresie czasowym.(...)
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty