17.05.2000

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2000 r., sygn. I SA/Gd 2722/98

Wydanie decyzji uznaniowej w przedmiocie umorzenia kosztów egzekucyjnych w całości lub w części winno być poprzedzone ustaleniem, czy skarżący wykazał, że nie jest w stanie ponieść tych kosztów bez znacznego uszczerbku dla sytuacji finansowej lub, gdy za umorzeniem przemawiają szczególne okoliczności gospodarcze lub, jeżeli ściągnięcie tylko kosztów egzekucyjnych spowodowałoby niewspółmierne wydatki egzekucyjne. Uznaniowy charakter decyzji nie zwalnia organów od obowiązku dokonania oceny wszystkich przesłanek, nawet jeżeli potwierdzenie ustania przesłanek umorzeniowych nie skutkuje obowiązkiem rozstrzygnięcia dla strony korzystnego.

UZASADNIENIE

Piotr Ł. właściciel przedsiębiorstwa "N." pismem z dnia 2 kwietnia 1997 r. wystąpił z wnioskiem o umorzenie kosztów egzekucyjnych naliczonych w latach 1995, 1996, 1997 w wysokości 99.479,03 zł i naliczenie pobranych kosztów na zaległe zobowiązania podatkowe za lata 1994 oraz 1995.

W uzasadnieniu podniesiono, że zaległość powstała na skutek błędów w naliczeniu podatku od towarów i usług. Niezwrócenie przez Drugi Urząd Skarbowy w T. nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym w kwocie 45.363,70 zł spowodowało utratę płynności finansowej prowadzonego przedsiębiorstwa na kilka miesięcy, a skutkiem tego było nieregulowanie w 1994 r. zobowiązań podatkowych. Z powodu trudności finansowych firma nie mogła przystąpić do ogłoszonych przetargów publicznych oraz nie uzyskała potrzebnych kredytów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty