Wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 1998 r., sygn. I SA 178/98
1. Z chwilą uwłaszczenia na podstawie art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 79 poz. 464 ze zm./ państwowej osoby prawnej nieruchomością stanowiącą własność Skarbu Państwa, budynki i urządzenia znajdujące się na gruncie tracą - jako przedmiot odrębnej własności - charakter mienia ogólnonarodowego, gdyż stają się własnością państwowej osoby prawnej. Nie może zatem w takim przypadku dojść do przekazania gminie w trybie określonym w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych /Dz.U. nr 32 poz. 191 ze zm./ zabudowanego gruntu państwowego.
2. Akcje w spółce akcyjnej powstałej w procesie prywatyzacji z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego nie są mieniem ogólnonarodowym związanym bezpośrednio z realizacją zadań gminy, które może być przedmiotem komunalizacji w oparciu o przepis art. 5 ust. 4 powyższej ustawy z dnia 10 maja 1990 r.
oddala skargę w przedmiocie odmowy przekazania na rzecz Miasta 80 procent akcji Zespołu Elektrociepłowni (...), należących do Skarbu Państwa.
UZASADNIENIE
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z 28 września 1997 r. utrzymała w mocy decyzję Wojewody z 16 czerwca 1997 r. odmawiającą przekazania Miastu P. 80 procent akcji Zespołu Elektrociepłowni objętych przez Skarb Państwa.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że Wojewoda decyzją z 16 czerwca 1997 r. odmówił przekazania na rzecz Miasta P. 80 procent akcji Spółki Zespół Elektrociepłowni SA. Podstawowymi argumentami decyzji organu I instancji były następujące okoliczności:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty