08.04.1998

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 1998 r., sygn. V SA 1306/97

Osobom, których interesu prawnego dotyczy wynik postępowania sądowego, uczestniczącym w postępowaniu na prawach strony /art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym - Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ zwrot kosztów zastępstwa procesowego nie przysługuje bez względu na wynik postępowania sądowego /art. 55 ust. 1 powyższej ustawy/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę Spółdzielni Mieszkaniowej "B. "na decyzję Wojewody (...) z dnia 27 sierpnia 1997 r. w przedmiocie zameldowania rodziny N. na pobyt stały i na podstawie art. 55 tej ustawy oddalił wniosek uczestniczki postępowania Wiesławy N. o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.


UZASADNIENIE

Wojewoda (...) decyzją z dnia 27 sierpnia 1997 r. utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Gminy W. -T. z dnia 17 czerwca 1997 r. w przedmiocie zameldowania na pobyt stały w lokalu przy ul. K. nr 21 m 1 Wiesławy i Sławomira małżonków N. wraz z dziećmi Radosławem i Rafałem. Z uzasadnienia decyzji wynika, że sporny lokal należy do zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej "B. "z przeznaczeniem dla dozorcy. Spółdzielnia Mieszkaniowa "B. "zatrudniła Wiesławę N. jako dozorcę na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, zawartej w dniu 1 czerwca 1988 r. W związku z zatrudnieniem zawarto z Wiesławą N. umowę najmu mieszkania przy ul. K. nr 21 m. 1 "na czas związany ze stosunkiem pracy, tj. na okres od dnia 01.01.1997 r. do dnia ustania zatrudnienia na stanowisku dozorcy". Podano, że przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykazało, iż Wiesława N. mieszka w spornym lokalu nieprzerwanie od 1992 r., a lokal ten stanowi jej centrum życiowe. Mimo trwania stosunku pracy zarządca budynku odmawia zgody na zameldowanie rodziny N. na stałe. Zgodnie z art. 29 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych właściciel lub zarządca budynku dokonuje jedynie czynności stwierdzającej, czy danej osobie przysługuje uprawnienie do pobytu w lokalu. Podkreślono, że odmowa potwierdzenia uprawnień do lokalu jest bezzasadna, gdyż uprawnienia Wiesławy N. wynikają z przydziału na czas trwania stosunku pracy, a umowa została zawarta na czas nieokreślony. Odmowa taka nie może stanowić przeszkody w zameldowaniu na pobyt stały osoby, która spełnia warunki określone w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne