Wyrok NSA z dnia 17 września 1998 r., sygn. SA/Bk 147/96
Organy podatkowe zarzucając podatnikowi dokonanie pozornej sprzedaży towarów dla uzyskania zwolnienia podatkowego zobowiązane są do wszechstronnej oceny całokształtu materiału dowodowego dotyczącego tej transakcji, w szczególności do zbadania, czy nastąpiło faktyczne wydanie kupującemu przedmiotu sprzedaży.
uchyla zaskarżoną decyzję w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Decyzją z 8 września 1995 r. Urząd Skarbowy w B. określił s.c. Mirosław P., Stanisław N. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za 1993 r. w kwocie 36.001,60 zł /po denominacji/. Opierając się na materiale dowodowym zebranym przez Inspektora Kontroli Skarbowej, uzupełnionym w toku postępowania podatkowego, Urząd uznał, że spółka nie była uprawniona do korzystania ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 53 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. nr 11 poz. 50 ze zm./ oraz do sprzedaży towarów pochodzących z zapasów na dzień 5 lipca 1993 r. z 1 procentową stawką podatku obrotowego.
W odwołaniu od powyższej decyzji wspólnicy zarzucili obrazę przepisów procesowych, a zwłaszcza art. 7 Kpa, przez nieuwzględnienie wniosku o przeprowadzenie ekspertyzy z badań porównawczych pisma Mirosława D. oraz błędy w ustaleniach faktycznych polegające na stwierdzeniu, że spółka nie prowadziła sprzedaży detalicznej, że transakcje kupna-sprzedaży pomiędzy skarżącą spółką a dwoma innymi podmiotami były jedynie przesunięciami ewidencyjnymi masy towarowej, przy wykorzystaniu powiązań gospodarczych i rodzinnych między tymi firmami oraz że spółka nie zawiadomiła Urzędu Skarbowego o stanie zapasów do dnia 20 lipca 1993 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty