Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 1994 r., sygn. SA/Wr 1769/93
Sprawowana przez Naczelny Sąd Administracyjny kontrola decyzji administracyjnych o odmowie przyjęcia na studia wyższe dotyczy zgodności z prawem postępowania decyzyjnego uprawnionych organów.
Nie dotyczy natomiast poprawności pytań egzaminacyjnych.
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi Pawła K. do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest decyzja Rektora Akademii Medycznej utrzymująca w mocy decyzję Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Lekarskiego 0 odmowie przyjęcia na I rok studiów lekarskich. W toku egzaminu testowego kandydat zgromadził 105 punktów, podczas gdy w roku akademickim 1993/94 minimalna liczba punktów uprawniająca do przyjęcia wynosiła 106.
Skarżący zarzuca decyzjom obrazę prawa materialnego, ponieważ po przeprowadzeniu egzaminu testowego i podliczeniu punktów wycofano dwa pytania, co jest zmianą warunków zdawania egzaminu oraz zasad obliczania punktów niezgodną z wcześniej ustalonym, zatwierdzonym i ogłoszonym regulaminem. Kandydaci próbowali rozwiązywać wycofane później pytania, pomimo świadomości, "iż są one absurdalne". W ten sposób stracili czas, zamiast wykorzystać go na głębszą analizę innych pytań. Ponadto skarżący kwestionuje jedno z pytań z języka angielskiego; wśród oczekiwanych na nie odpowiedzi nie przewidziano rzeczywiście prawidłowej, lecz jedynie zbliżoną do prawidłowej, co potwierdzili zresztą eksperci. Wnosi zatem skarżący o uchylenie zaskarżonej decyzji "na jego korzyść".
Odpowiadając na skargę pełnomocnik Rektora Akademii Medycznej podkreśla, że regulamin egzaminów, znany kandydatom przed ich rozpoczęciem, dopuszczał możliwość wycofania pytań po przeprowadzeniu egzaminu, lecz przed ogłoszeniem wyników. W takiej właśnie sytuacji komisja egzaminacyjna wycofała dwa pytania, które miały wady uniemożliwiające udzielenie prawidłowej odpowiedzi, pomimo próby dokonywania weryfikacji w oparciu o wiedzę wyniesioną ze szkoły średniej. Wszystkim zdającym zostały jednak z tego tytułu doliczone dwa punkty. Skoro zatem kandydaci byli uprzedzeni o możliwości wycofania pytań po egzaminie, lecz przed ogłoszeniem wyników, to zarzut zmiany warunków zdawania egzaminu jest bezzasadny. Nieuzasadnione są również zastrzeżenia skarżącego co do pytania z języka angielskiego, a wynika to z opinii recenzenta Krajowej Rady Egzaminów Medycznych (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty