Wyrok NSA z dnia 7 lipca 1993 r., sygn. I SA 116/93
Właściwość rzeczową organu odwoławczego ocenia się z uwzględnieniem przepisów prawa materialnego zastosowanych w decyzji organu pierwszej instancji, a w odniesieniu do decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji - przepisów prawa materialnego, według których wydano decyzję będącą przedmiotem postępowania w sprawie o stwierdzenie nieważności na podstawie art. 156 par. 1 Kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Alfredy P. na decyzję Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 29 września 1992 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o ustaleniu kandydata na nabywcę nieruchomości i na podstawie art. 207 par. 3 w związku z art. 156 par. 1 pkt 1 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pięćdziesiąt tysięcy złotych na rzecz skarżącej tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej decyzją z dnia 29 września 1992 r. nr GZU. gn. 061/623-127/91 utrzymał w mocy decyzję Wojewody (...) z dnia 7 czerwca 1991 r. nr G. 10-7464/1/91, którą ten na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa stwierdził nieważność decyzji Naczelnika Gminy M. z dnia 7 czerwca 1989 r. nr 59/7434/2/89, ustalającej Alfredę P. kandydatem na nabywcę nieruchomości zabudowanej, obejmującej działkę nr 268/1 o powierzchni 0,0776 ha, położonej w B. W uzasadnieniu swej decyzji Minister podał, że zaskarżona decyzja Wojewody jest prawidłowa. Postępowanie w omawianej sprawie dotyczy decyzji Naczelnika Gminy M. z dnia 7 czerwca 1989 r. o ustaleniu kandydatów na nabywców nieruchomości w trybie przepisów ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. 1989 nr 14 poz. 74/. W tym czasie jednak na nieruchomości znajdowały się budynki po byłym siedlisku gospodarstwa rolnego, przejętego na własność Państwa od Stanisława i Heleny małżonków G. w zamian za świadczenia emerytalne, a nieruchomość została przeznaczona w planie zagospodarowania przestrzennego gminy M. na cele budownictwa zagrodowego. Stosownie do obowiązujących wówczas przepisów art. 37 powyższej ustawy przy sprzedaży działek zabudowanych domami mieszkalnymi wraz z budynkami gospodarczymi związanymi z indywidualnym gospodarstwem rolnym, jak również działek przeznaczonych pod taką zabudowę /działki zagrodowe/, jeżeli sprzedaż następuje łącznie z gruntami wchodzącymi w skład gospodarstwa rolnego lub jeżeli sprzedaż następuje na rzecz osoby posiadającej gospodarstwo rolne, stosowało się przepisy o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych w zakresie trybu, warunków i ceny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty