Wyrok NSA z dnia 23 września 1993 r., sygn. SA/Gd 1056/93
1. Z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczących opłaty targowej nie wynika więc, aby stawki podatku /opłaty targowej/ mogły być różne dla odrębnych typów targowisk. Mogą być one inne przy sprzedaży z ręki, koszów, samochodu, stoiska itp.
W szczególności zaś ustawa nie różnicuje targowisk na targowiska miejskie i te, które nie mają cech targowiska miejskiego i nie wyróżnia opłat targowych dla jednego lub drugiego rodzaju targowiska.
2. Stanowienie przez radę miejską przepisów prawnych różnicujących wysokość podatków /opłat targowych/ bez wyraźnego upoważnienia do takiego różnicowania zawartego w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, a w szczególności ustalenie 10-krotnie wyższego podatku /opłaty targowej/ dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach w stosunku do tych, którzy dokonują sprzedaży na innych targowiskach - jest wyraźnym naruszeniem przepisów konstytucyjnych /art. 1 i art. 67 ust. 2 przepisów konstytucyjnych utrzymanych w mocy na podstawie art. 77 ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. o wzajemnych stosunkach między władzą ustawodawczą i wykonawczą Rzeczypospolitej Polskiej oraz o samorządzie terytorialnym - Dz.U. nr 84 poz. 426/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty