17.01.2017 Podatki

Kodeks karny skarbowy - Przewodnik po zmianach przepisów 2016/2017

USTAWA

z 10 września 1999 r.

Kodeks karny skarbowy

(j.t. Dz.U. z 2016 r, poz. 2137; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2024)*

* Tabela uwzględnia zmiany wprowadzone:

- ustawą z 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 2024),

- ustawą z 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948),

- ustawą z 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw (do dnia oddania Przewodnika do druku ustawa nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw).

Treść przepisu przed nowelizacją

Treść przepisu po nowelizacji

Art. 9. [Odpowiedzialność współsprawców czynu zabronionego]

Art. 9. [Odpowiedzialność współsprawców czynu zabronionego]

(...) § 3. Za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną.

(...) § 3. Za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

Komentarz: Zmiana została wprowadzona nowelizacją ustawy o VAT i obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Zmiana polega na skreśleniu w art. 9 § 3 zapisu "której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną". Zmiana ta spowoduje, iż przepis ten będzie stanowił również podstawę odpowiedzialności osoby fizycznej za uszczuplenia spółki cywilnej w zakresie podatku do towarów i usług czy podatku akcyzowego. W poprzednim stanie prawnym brak było podstawy do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej za zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego wspólników spółki cywilnej czy też osób zajmujących się sprawami gospodarczymi tej spółki wobec faktu, iż spółka cywilna nie należała do wymienionych w art. 9 § 3 k.k.s. jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, gdyż nie posiada zdolności prawnej w rozumieniu prawa cywilnego, mimo że ma ona w razie nałożenia na nią obowiązku podatkowego zdolność podatkową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty