Artykuł aktualny na dzień 27-04-2024
06.07.2022 Podatki

Jakie okoliczności świadczą o sztucznym wszczęciu postępowania karnoskarbowego – wyrok NSA

W każdej sprawie, w której nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia podatku ze względu na wszczęcie postępowania karnoskarbowego, dzięki czemu organ podatkowy mógł później wydać podatkową decyzję wymiarową, w uzasadnieniu tej decyzji powinien wskazać okoliczności świadczące o tym, że wszczęcie postępowania karnego nie nastąpiło tylko po to, by nie przedawnił się podatek - wyrok NSA z 25 maja 2022 r., sygn. akt I FSK 269/22. Podatnicy, którym organ podatkowy w opisanych okolicznościach wydał decyzję wymiarową po upływie terminu przedawnienia, powinni bezwzględnie żądać wypełnienia tego warunku.

Stan faktyczny i stanowisko organu podatkowego

Naczelnik US w październiku 2019 r. wydał wobec podatnika decyzję wymiarową za wszystkie miesiące 2013 r., w której określił kwotę VAT do zapłaty w wysokości wyższej od zadeklarowanej przez podatnika. Podatnik złożył od niej odwołanie, ale decyzja została utrzymana w mocy, przy czym organ II instancji - w decyzji wydanej w listopadzie 2020 r. - wskazał w uzasadnieniu, że zobowiązanie podatnika w VAT za poszczególne miesiące 2013 r. nie przedawniło się, gdyż zostało wszczęte wobec podatnika postępowanie karnoskarbowe, o czym został on powiadomiony. Nastąpiło więc skuteczne zawieszenie biegu przedawnienia.

Podatnik zaskarżył decyzję organu do WSA w Warszawie podnosząc, że w okolicznościach niniejszej sprawy wszczęcie postępowania karnego było nadużyciem prawa ze strony organu, który wszczął to postępowanie tylko po to, by nie nastąpiło przedawnienie podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty