Jak rozliczać świadczenie urlopowe i dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego
Pracownicy udający się na urlop wypoczynkowy często otrzymują świadczenie urlopowe bądź dofinansowanie do urlopu. Świadczenie urlopowe jest opodatkowane podatkiem dochodowym, natomiast nie są od niego naliczane składki ZUS. Dofinansowanie do urlopu ze środków ZFŚS nie podlega składkom ZUS i do kwoty 380 zł nie jest opodatkowane. Z kolei dofinansowanie ze środków obrotowych pracodawcy w całości podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.
W związku z urlopem wypoczynkowym pracownicy mogą w pewnych okolicznościach otrzymać od pracodawcy dodatkowe środki na ten cel. Najczęściej są one wypłacane w ramach dwóch świadczeń:
● świadczenia urlopowego bądź
● dofinansowania do urlopu wypoczynkowego. Jest to tzw. dopłata do wczasów pod gruszą, która może być finansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS) bądź ze środków obrotowych zakładu pracy.
Wspomniane należności nie są tożsame. Różnią się przede wszystkim zasadami przyznawania i sposobem opodatkowania oraz oskładkowania.
Świadczenie urlopowe
Pracodawcy spoza sektora budżetowego, którzy nie mają obowiązku tworzenia ZFŚS, a więc zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, mogą wypłacać swoim pracownikom raz w roku świadczenie urlopowe. Warunkiem jego otrzymania jest korzystanie z urlopu wypoczynkowego przez co najmniej 14 kolejnych dni w danym roku. Przyjmowanie innych kryteriów wypłaty byłoby niezgodne z przepisami. A zatem wysokość omawianego świadczenia nie zależy od stażu pracy, zajmowanego stanowiska, sytuacji materialnej pracownika itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty