Jak przyznawać i rozliczać nagrody roczne
Nagrody wypłacane za okresy roczne, zwane często trzynastkami, to dość popularna forma gratyfikowania zatrudnionych osób za ich staranność i zaangażowanie wykazywane w codziennej pracy. W zależności od rodzaju pracodawcy różne są podstawy wypłacania tego elementu płacy i zasady jego przyznawania oraz naliczania. W budżetówce zasady te są uwzględnione w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Natomiast w podmiotach prywatnych omawiane nagrody mają charakter dobrowolny i zasady odnoszące się do ich przyznawania mogą być kształtowane z daleko posuniętą swobodą. Nie zmienia to w żadnym stopniu obowiązku właściwego rozliczenia przekazanych podwładnym gratyfikacji pod względem podatkowo-składkowym.
Tego rodzaju świadczenia dla pracowników stanowią rodzaj wynagrodzenia ze stosunku pracy, jednak sposób podatkowego rozliczenia ich przez pracodawcę, a także ustalenie momentu ujęcia w kosztach składek ZUS uiszczonych od tych świadczeń może przysporzyć pracodawcom wielu problemów. W opracowaniu przedstawiamy, jak prawidłowo podatkowo traktować premie i nagrody. Prezentujemy również przykłady ich rozliczenia.
Nagrody roczne są dobrowolne
W praktyce wypłata nagród za okresy roczne jest dość rozpowszechniona u pracodawców pozabudżetowych. Nie mają oni co prawda obowiązku oferować tego typu świadczeń swym podwładnym, ale mogą je przewidzieć, np. w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy albo regulaminie wynagradzania. Nagroda roczna może być też wypłacana na zasadach uznaniowości, na podstawie jednostkowych decyzji pracodawcy lub osób działających w jego imieniu.
Kwestie terminu wypłaty nagrody, jej wysokości, okoliczności wyłączających lub ograniczających do niej prawo zależą od prywatnego pracodawcy. Jeśli jednak zagadnienia te ureguluje on w umowie o pracę lub w przepisach wewnątrzzakładowych, wówczas musi ich przestrzegać i to one staną się podstawą prawną przyznawania i wypłacania trzynastej pensji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty