Roczna korekta odliczonego VAT
W pierwszej deklaracji VAT składanej w danym roku podatkowym podatnicy mają obowiązek skorygować odliczenie VAT naliczonego dokonane w ubiegłym roku. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na podatnikach, a także jak dokonać prawidłowych obliczeń.
Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej
Jeżeli podatnik wykorzystuje towary i usługi do wykonywania czynności, przy których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak też czynności, przy których takie prawo nie przysługuje, to powinien odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związanego z tymi dwoma grupami czynności.
W tym zakresie mogą pojawić się pewne wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozliczania podatku. Dotyczy to w szczególności zakupów związanych z całością działalności firmy, które nie dają się przypisać wyłącznie do jednej z tych czynności. W przypadku gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami, ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Sposób rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej reguluje szczegółowo przepis art. 90 ustawy o VAT.
Podatek naliczony, który nie może zostać jednoznacznie przypisany do żadnej z kategorii sprzedaży: uprawniającej do odliczania VAT lub nieuprawniającej do odliczania, należy rozliczać częściowo, w ściśle określonej proporcji. Proporcja ta powinna być ustalana jako udział rocznego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty