Samochód do celów służbowych w firmie - regulamin korzystania i zasady rozliczenia

Można zaryzykować twierdzenie, że każda firma korzysta z samochodów w celach służbowych. Rozliczenia podatkowe związane z korzystaniem z samochodów będących własnością firm, leasingowanych oraz prywatnych, mają swoją specyfikę. W opracowaniu tym przedstawiamy rozwiązania podatkowych problemów podatników związanych z korzystaniem z samochodów do celów służbowych.

I. Regulamin korzystania z samochodu służbowego w firmie

Samochód służbowy, oprócz telefonu komórkowego czy komputera, stanowi obecnie podstawowe "narzędzie" powierzane pracownikowi w celu wykonywania obowiązków służbowych. Z uwagi na znaczną wartość tego składnika majątku warto stworzyć w firmie wewnętrzne procedury regulujące zasady korzystania z samochodu służbowego. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim przejrzystość obowiązujących w firmie zasad, określających prawa i obowiązki związane z korzystaniem z auta, co z pewnością niejednokrotnie pozwala uniknąć nieporozumień co do sposobu wykorzystania pojazdu w określonych sytuacjach, np. w czasie wolnym od pracy czy podczas kolizji drogowej.

Przykład takiego regulaminu firmowego w sprawie korzystania ze służbowych samochodów może wyglądać następująco:

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

II. Samochód służbowy w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych

1. Jakie są skutki nieodpłatnego udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego na czas urlopu

PROBLEM

Na czas urlopu wypoczynkowego nieodpłatnie udostępniliśmy pracownikowi samochód służbowy. Nie prowadzimy działalności gospodarczej w zakresie najmu samochodów. Czy u pracownika powstanie przychód podatkowy z tego tytułu i ewentualnie w jaki sposób należy ustalić jego wartość? Czy rata leasingowa opłacana przez firmę stanowi koszt uzyskania przychodu?

RADA

Wykorzystanie samochodu służbowego do celów prywatnych powoduje powstanie u pracownika przychodu ze stosunku pracy. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia należy ustalić według cen rynkowych stosowanych przez innych przedsiębiorców przy świadczeniu tego rodzaju usług (np. wypożyczalnie samochodów).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne