Leasing konsumencki - nowe regulacje w podatkach dochodowych
1 lipca 2011 r. weszła w życie oczekiwana i głośno zapowiadana ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna. Większość zmian wprowadzonych tą ustawą została omówiona w Mk nr 11/2011. Na potrzeby tego artykułu ograniczymy się do opisania wprowadzonych nowelizacją uregulowań dotyczących leasingu konsumenckiego.
Ustawa deregulacyjna umożliwiła zawieranie podatkowych umów leasingu konsumenckiego. Jest to nowość na polskim rynku.
Leasing konsumencki - leasing zawierany z leasingobiorcami będącymi osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
Największą zaletą nowych rozwiązań dotyczących leasingu konsumenckiego jest fakt, że finansujący, zawierając umowę leasingu z konsumentem, nie traci prawa do stosowania przepisów umożliwiających korzystne traktowanie przepływów pieniężnych z tytułu umowy leasingu. Omawiane zmiany powinny więc zachęcić finansujących do wprowadzenia do katalogu oferowanych produktów propozycji leasingu konsumenckiego. Zmiany te są oczywiście korzystne także dla korzystających nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). Nie zyskają oni co prawda prawa zaliczania do kosztów podatkowych opłat leasingowych, niemniej będą uprawnieni do nabycia przedmiotu leasingu po korzystnej cenie na koniec umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty