Jak bronić się przed pułapkami postępowania w sprawie dochodów z nieujawnionych źródeł
Postępowanie w sprawach opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów ma charakter szczególny. Ma ono na celu opodatkowanie dochodów, których podatnik nie ujawnił, a o ich istnienie jest podejrzewany na podstawie poniesionych wydatków. Jego poziom życia sygnalizuje, że wydatki nie mają pokrycia w opodatkowanych dochodach. Sygnałem do wszczęcia postępowania w sprawie ustalenia podatku od nieujawnionych źródeł przychodów jest nadmierna konsumpcja podatnika w stosunku do jego dochodów wykazanych w zeznaniu, czyli zgłoszonych do opodatkowania.
Z "przychodami pochodzącymi ze źródeł nieujawnionych" mamy do czynienia wówczas, gdy podatnik, mimo ciążącego na nim ustawowego obowiązku, nie poinformował urzędu skarbowego o istnieniu określonego źródła przychodów, np. uzyskuje przychody z najmu, ale nie zgłasza tego do urzędu skarbowego i nie płaci należnego podatku.
Z kolei przychody "nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach" dotyczą sytuacji, gdy podatnik co prawda informuje o źródłach swoich przychodów, jednak dane zawarte w zeznaniach podatkowych nie pokrywają się z jego wydatkami. Ma to miejsce wówczas, gdy wydatki podatnika są wyższe od przychodów zgłoszonych przez niego do opodatkowania. Nie zawsze postępowanie takie kończy się dla podatnika niekorzystną decyzją. Może się bowiem zdarzyć, że owszem, wydatki podatnika są wyższe od przychodów opodatkowanych, jednak różnica ta będzie wynikała z braku obowiązku informowania urzędu o osiągniętych przychodach, np. w sytuacji osiągania przychodów niepodlegających lub zwolnionych od podatku dochodowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty