28.02.2025 14:26 Podatki

Domniemanie niewinności nie obejmuje postępowania podatkowego – odpowiedź MF na zapytanie poselskie

W ramach administracyjnego postępowania podatkowego oraz egzekucyjnego nie obowiązuje zasada domniemania niewinności. MF nie zamierza też wprowadzać zmian w procedurze podatkowej i czekać z egzekucją decyzji podatkowych do prawomocnego wyroku sądu. Takiej odpowiedzi udzielił MF na zapytanie poselskie skierowane w związku z sygnalizowanymi nadużyciami KAS, które „prowadzą do niszczenia firm bez wyroku sądu i bez wcześniejszego udowodnienia winy”.

MF szeroko opisał na jakich zasadach działa KAS i co jest celem postępowania podatkowego. W odpowiedzi odrzucił całkowicie tezę o „represjach” wobec firm bez wyroku sądu. W jego opinii stosowane przez KAS środki nie mogą być odczytywane jako „represje”. MF nie zamierza również uwzględnić postulatu zmiany przepisów w ten sposób aby decyzje podatkowe można było wykonać dopiero po zakończeniu ewentualnego postępowania przed sądem i uzyskaniu prawomocnego wyroku.

Brak domniemania niewinności w administracyjnym postępowaniu podatkowym

W ramach administracyjnego postępowania podatkowego nie obowiązuje zasada domniemania niewinności. Zasada ta obowiązuje w ramach procesowego prawa karnego.

Domniemanie niewinności jest zasadą, wyrażoną w art. 5 Kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą oskarżonego uważa się za niewinnego, dopóki wina jego nie zostanie udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem.

Organy Krajowej Administracji Skarbowej, działając jako finansowe organy postępowania przygotowawczego, w sprawach karnych skarbowych na podstawie art. 5 Kpk w związku z art. 113 § 1 Kodeksu karnego skarbowego są obowiązane do przestrzegania tej zasady. Należy przy tym zaznaczyć, że nakładane w ramach ustawy Kodeks karny skarbowy, środki karne, w tym środki probacyjne czy też środki zabezpieczające orzekane są przez sąd powszechny, a nie przez finansowe organy postępowania przygotowawczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Najnowsze dokumenty